Sulejmani i Madhërishëm/ Selimi thýen bétimin që i bëri Sulltanit

Princ Mustafai dëgjon rrèfimin e Xhihangirit mbi infòrmacionet që ka màrrë për pelerinën e hèlmuar që iu dèrgua në saraje. Ai kèrkon nga vëllai tij që këto të dhèna t’ia shprèhë edhe Sulltanit. Të dy shkojnë pranë babait të tyre për këtë gjë por Xhihangiri stèpet dhe thotë se këto mund të jenë vetëm dÿshime dhe nuk ka pròvë për t’i vèrtetuar. Sapo dàlin që aty, Xhihangiri kèrkon shumë fàlje nga Mustafai ndërsa ky i fùndit i thotë se ishte gàbim t’i ngàrkonte një detÿrë aq të rèndë sa t’i dílte kùndër nënës së tij.

Arsÿeja e vèrtetë e sjèlljes së atíllë të Xhihangirit, është Mihrimah. Ajo ka dègjuar bisedën e vëllezërve dhe i ka kèrkuar Xhihangirit të héshtë edhe këtë herë, në kèmbim të prèmtimit se ajo nuk do e lèrë më asnjëherë Rrustemin të bëjë diçka kùndër Mustafasë. Gjoja kryengrítjen e Mustafasë, e mèson edhe Selimi edhe Hyrremi. Të dy çmènden nga mllèfi se si mùndet Sulltani ta kàlojë me kaq një ngjàrje të tíllë. I vètmi që mendon se kjo ka një shpjègim tjetër, është Bejazidi.

Sakaq, Hyrremit i vjèn një letër ku trègohet se në ato saraje ndòdhet edhe Hurixhihana. E nèvrikosur së tepèrmi, Hyrremi i víhet nga pàs dhe kèrkon llògari nga ajo por gjèn një vajzë sy patrèmbur. Hurixhihana i thèkson se Hyrremi është mèsuar t’i ùlë njerëzit por kësaj here nuk do ia dàlë dhe për shkàk të këtyre fjalëve, Hyrremi e gòdet me shpùllë atë. Nga ana tjetër, nga fríka e príshjes së màrrëdhénies me babanë e tij, princ Selimi shikon màkthe, duke i hÿrë xhelatët në dhomë për ta vràrë.

Ai ka filluar një màrrëdhénie dashurore jàshtë sarajeve, me një grua të lírë, gjë që është e ndàluar sipas rrègullave të perandorisë. Me të shkuar atje, zonja në fjalë i òfron një gotë verë. Fillimisht princi e rèfuzon por pàs insístimit të saj, ai prànon ta pijë. Kështu, ai thÿen fjalën që i ka dhènë Sulltan Sulejmanit, babasë së tij. Takimet e tyre të fshèhta i mèson Dilshahu, e preferuara tjetër e princ Selimit. Ajo ia trànsmeton menjëherë Nurbanusë. 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*