Sulejmani i Madhërishëm/ Mustafa do dréjtojë perandorinë Osmane

Teksa ndòdhet ende në sarajet e të birit, Bejazidit, Hyrremi merr një letër nga e preferuara e tij, e cila i tregon mbi praninë e Hurixhihanës në ato saraje. Hyrremi arrin t’a zèrë atë paprítmas gjersa ndodhet në pyll duke hipur mbi kalë për të ikur në një çiflig. Hurixhihana i tregon se dashuria tyre është shumë e fòrtë dhe për asnjë arsye nuk do prívohen nga këto ndjénja. Ajo i përménd vdékjen e Ibrahimit dhe Hatixhesë, duke bërë Hyrremin t’a gòdasë me shùplakë.

Ndërkohë, në sarajet e Stambollit, Mihrimah shprèh fàktin që nëna e saj do kthèhet së shpejti, por askush nuk i vë rèndësi pasi e dinë se Hyrremi është zènë màt dhe është sÿrgjynosur nga vetë Sulltan Sulejmani. Por, nuk është ashtu. Hyrremi kthèhet me të vërtetë në saraje, duke thÿer ùrdhèrin e Sulltanit. Ajo i shprèhet atij se do prànojë më parë vdèkjen nga ai, por jo sÿrgjÿnosjen. Sulltani e lèjon të qéndrojë në sarajet e tij por i thotë se àsnjëhèrë më nuk do i bésojë.

Sakaq, Sulltaneshë Fatma shikon që ka hapësirë mes Rrustemit dhe Mihrimasë, ndaj mendon të fùsë një persònazh të tretë, që të ndàjë çiftin dhe Hyrremit t’i bjèrë pùshteti nga mùngesa Rrustemit. Në një darkë pune në sarajet e Mihrimasë, i ftuari, një djalë i ri dhe shumë i pashëm, i bën asaj një dhuratë simbolike, me lulen e saj të preferuar. Këtë dètaj, e ka mësuar nga Sulltanesë Fatma e cila mùndohet t’i nxisë.

Përveç këtij dètaji, Fatma bën të tjera plàne, duke i dèrguar Mihrimasë një letër romàntike, gjòja në emër të tij. Kjo i jèp shprèsë Mihrimasë e cila vèndos pas disa ditësh që të ndàhet nga Rrustem Pashai, por gjen pèngesë të ëmën. Nga ana tjetër, Sulltani kríjon sërish shumë afrímitet me Mustafanë dhe i kérkon të qéndrojë në sarajet e Stambollit për të drèjtuar, gjatë kohës që ai ndòdhet në lùftë. A do ndèrhÿjë Hyrremi në këtë?

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*