Shtëpia ime,Fati im/Zejnebi bëhet paranòjake

Zejnebi shkon në dhomën e saj sapo përcjellin Barëshin me Savashin, por ndjèn që diçka nuk shkon brenda saj. Trauma që ka përjetuar ende nuk është làrguar tërësisht nga shpirti dhe mendja Zejnebit, ndaj ajo trèmbet nga çdo zhùrmë apo zë sado i lehtë që të jetë. Emineja i shkon nga pas dhe kërkon të flejnë së bashku atë natë, si në kohët e vjetra. Edhe Emineja e vëren Zejnebin që nuk është si gjithmonë, sepse ajo vendos libra dhe sende të ndryshme pas dritareve, që në rast se dikush do i hyjë në dhomë, ajo do dëgjojë zhùrmën.

Emineja hap mes tyre çèshtjen e Barëshit, por Zejnebi kërkon ta mbýllë duke mòhuar të ketë pëlqim për të dhe duke thënë me bìndje se ajo gjithmonë do zgjèdhë mashkullin e gàbuar, ndaj më mirë të qëndrojë e vètme. Emineja i paragjykon fjalët e Zejnebit dhe shprehet se ka të drejtë që nuk do të flasë me të, sepse që prej çèshtjes së Farukut, nuk i beson më. Zejnebi çùditet shumë dhe mèrzitet që shoqja saj mendon në atë mënyrë, ndaj e bìnd që po gàbohet. Nga ana tjetër, Xhemilja bisedon me Sulltanën, të cilën e lë pa fjalë.

Sipas Xhemilesë, motra saj e ndjèrë ka pasur gjithmonë të drèjtë, edhe kur i ka kërkuar të mos mèrret me biznes me Sulltanën dhe Sakinenë, dhe sot, është e pènduar që nuk e ka dëgjuar. Sulltana e krìtikon që shprehet ashtu, mundohet ta mòtivojë se ajo mùnd të bëjë shumë gjëra në jetë dhe jota lëshojë veten ashtu, por Xhemilja tashmë e ka màrrë ùdhën e saj. Ajo dèbaton edhe me Nuhun, të cilit i thýen zemrën me fjalët që thotë, teksa Nuhu i kërkon vètëm që ta mendojë se e ka edhe atë në jetën e saj, jo vetëm Mehdiun.

Por Xhemilja përgjigjet se e di vetë se çfarë do bëjë me jetën e saj, nëse do e vërë në shërbim të Mehdiut, mbesës apo së bijës, dhe nëse Nuhu nuk është i lumtur, është i ftuar të làrgohet. Sàkaq, Savashi shkon pranë Barëshit për ta pyetur nëse ka diçka mes tij dhe Zejnebit. Duke kuptuar që Barëshi nuk do përgjigjet drejtpërdrejtë, Savashi i del punës para dhe i thotë se Zejnebi nuk mendon àspak një lìdhje për momentin, por edhe nëse ndòdh, ai nuk do lèjojë që shoqja tij e vètme dhe nàive, të lèndohet nga kàpriçot e Barëshit.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*