Shtëpia ime,Fati im/Barëshi mëson tràdhëtinë e Zejnebit

Nuhu vazhdon përpjèkjet e tij për të gjètur gruan që mùnd të bìndë Erxhain të rréfejë të vërtetën dhe të shpètojë Mehdiun nga një akùzë e pamèrituar. Sipas të dhënave, atë mùnd ta gjejë në pàvjon, ndaj Nuhu shkon menjëherë në pàvjonin ku e adresojnë. Në po të njëjtin vend ndodhet edhe Ali Rizai, i cili e shikon nga làrg. Nuhu shòqërohet nga një femër, pasi nuk e lënë të flasë e të shpjegohet se nuk ka shkuar për femra por për të gjeètur dìkë. Ali Rizai fillon të pijë shumë, aq sa hùmbet vetdijen nga alkòli.

Ndërkohë, Zejnebi ndpdhet në një restorant me Barëshin, ku ai e pyet përse po e mbajnë të fshèhur lìdhjen e tyre, dhe Zejnebi përgjigjet se e vètmja àrsye është prìvatësia, pasi nuk do të lòdhet nga pyetjet e tepërta që do i bëjnë familjarët sapo ta mësojnë se janë bashkë. Ai i dhuron Zejnebit dy bileta, ku Zejnebi shikon datat e fluturimit që dàtojnë menjëherë dy ditë më pas. Paralelisht, në pàvjon, Nuhu gjèn një person nga e cila mùnd të mësojë adresën e gruas në fjalë, por për ta bërë të flasë, dètyrohet t’i jàpë orën që kishte kujtim nga babai tij i ndjerë, si e vetmja gjë me vlerë që ka në trup, pasi ajo nuk flet falas.

Por atë natë, Nuhu dètyrohet të dërgojë në shtëpi Ali Rizanë, që ndòdhet në gjéndje shumë të dèhur. Edhe Nuhu ka hùmbur paksa vetdijen, ndaj nga lòdhja dhe alkòli, ato flenë mbi njëri tjetrin, aty ku i lënë këmbët, në sallonin e shtëpisë së Barëshit. Sapo zgjohen, Nuhu kërkon ndjèsë dhe làrgohet, për të vazhduar punën me Barëshin dhe punët e Mehdiut. I dètyruar për t’i dèrguar para brenda në bùrg Mehdiut, Nuhu shèt fùrgonin e tij dhe pàratë ia jep Zejnebit, që ajo të gjèjë mënyrën për t’ia dòrëzuar në bùrg Mehdiut.

Në mbrëmje, Barëshit i shtòhen dýshimet se Savashi me Zejnebin po bëjnë dìçka pas shpinës së tij, ndaj futet në dhomën e Savashit dhe kòntrollon për dòsjen që shikoi në restorant. Pa shumë mùndim, ai e gjèn dosjen dhe kupton tràdhëtinë e tij dhe Zejnebit. Kjo e fùndit është duke bërë gàdi valixhen e saj për në Sofja, kur e telefonon Barëshi. Si të mos mjaftonte dosja që shikoi, Barëshi dëgjon Nuhun që i kujton Zejnebit se do làrgohen në orën 9 të mëngjesit të nesërmen, dhe Barëshi vërteton dýshimet që kishte pasur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*