Shtëpia ime,Fati im/Bajrami sjell fatkèqësinë e Zelihasë

Emineja vazhdon takimet e saj me Farukun, në mënyrë të rregullt, duke e gènjyer gjithmonë nënën e saj, Sulltanën. Kjo e fùndit pàndeh se këto takime dashurore dhe zbùkurime i ka për Nuhun, edhe pse Emineja ia bën të qàrtë që nuk ka àsgjë me të dhe i kèrkon të mos i jàpin shpresa të rrème djalit. Ajo làrgohet, për t’u takuar me Farukun, në shtëpinë e tij. Kësaj rradhe, Faruku ka gatuar me duart e tij, duke i dhènë më rèndësi Eminesë. Të dy së bashku, hanë, pìnë e kërcèjnë, derisa e lèshojnë veten në duart e njëri tjetrit.

Sakàq, Mehdiu mèrr një telèfonatë nga Nuhu, i cili i trègon se njerëzit e Xhelalit e kanë gjètur vendin ku po qëndron Bajrami, dhe ai është shumë kèq, sepse e kanë zënë pèng dhe po e dhùnojnë. Mehdiu i kèrkon që të làjmërojë menjëherë pòlicinë dhe për vete nuk qëndron duarkrýq. Ai niset të shkojë në vèndin ku po mbàhet Bajrami, dhe e gjèn atë në gjèndje të frìkshme, të mjèruar. Dèmi që Bajrami i ka shkàktuar ‘pronarit’ të tij shkon deri në shumën e madhe prej 20 mijë lirave turke, dhe për këtë kërkojnë ta bëjë të pàguajë.

Mehdiu vetofrohet që të pàguajë ai bòrxhin e tij por nuk pranojnë, duke kërkuar ta màrrin hàkun nga Bajrami. Përlèshjet përfshìjnë edhe Mehdiun, i cili përfùndon në tokë, pa ndjènja, për shkàk të plàgosjes së rèndë që mèrr me thìkë. Ai dèrgohet me të shpèjtë për në spìtal, ku e shoqëron Bajrami me Nuhun. Ky i fùndit telefonon Zejnebin, e cila në ato çaste po mendonte të telefononte Mehdiun, duke u ndjerë në fàj për fjalët e rènda që i kishte thënë dhe për fàjin që i kishte ngàrkuar, ndërkohë që ai s’kishte qenë fàre në dìjeni për Benalin.

Sapo hàp telefonatën, Zejnebi fillon të jùstifikohet, pa dëgjuar që në anën tjetër të telefonit është Nuhu dhe jo Mehdiu. Ajo mëson se çfarë ka ngjàrë dhe shkon me të shpèjtë në spìtal. Làjmin e rèndë nuk mùnd ta fshèhë dot nga familja, dhe kështu të gjithë pùshtojnë spìtalin në çàst. Atje, ndòdhet edhe Bajrami, i cili e shkàktoi gjithë atë lèmsh dhe fatkèqësi të madhe. Zelihaja, nëna e Mehdiu i drèjtohet dòktorit menjëherë dhe mèrr fjalë të rènda nga ai, të cilat e bëjnë atë të kalojë një arrèst të lehtë kàrdiak. Zejnebi kùpton që fatkèqësinë e asaj familjeje e solli babai saj.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*