Osmani/ Selxhani i shpëton jetën Hazallit

Osmani ndodhet në pyll duke lùftuar me Ballgajn dhe ushtàrët mongol. Nga njëra anë është Borani që lùfton me disa mongol, në anën tjetër Kongari që po lùfton me Xhekurtajn. Osmani ka vetëm një synim: Të mbýllë njëherë e mirë çéshtjen me të. Kongari arrín të plàgoset nga Xhekurtaj teksa shpéton në momentet e fundit Boranin i cili për pak sa nuk gjen vdékjen nga ushtàrët mongol.

Ndërkohë, në fis, Ajgyli ka mbërthýer me thíkë në fyt Hazallin. Gjendja e saj është énde e rénduar. Ajo kërkon ta vràsë Hazallin  për shkak se ajo i vràu të ëmën. Pavàrësisht se Dyndar Beu afrohet pranë saj për ta bíndur që ta lirojë Hazallin ajo mòhon që ta ketë baba. Edhe Bala mùndohet ta qetésojë por Ajgyli është tepër e vendosur. Ajo që shpëton Hazallin do jetë Selxhani, e cila arrin të ndërhýjë në kohë dhe t’ia largojë Ajgylit thíkën nga dora.

Sakaq, Osmani ndodhet në pyll, pasi vràu Ballgajn, ai ndodhet i vetëm për të lùftuar me ushtàrët e pavdékshëm të Sofias pasi kjo e fundit plàgosi Kongarin me shígjetë. Në një anë tjetër të pyllit, ndodhet edhe Bamsi i cili pasi lùftoi gjatë me ushtàrët e ‘pavdékshëm’ të Sofias arríti ti mpòshtë ato sëbashku me disa besnikë të Osmanit. Menjëherë ai niset drejt Osmanit për ti ardhur në ndihmë.

Teksa lùfton me ushtàrët e ‘pavdékshëm’ të Sofias, Osmani e kupton se për ti mpòshtur ato është tepër e vështírë. Ai mùndohet ti mpòshtë ato por e ka të pamùndur. Osmani është i plàgosur dhe i lòdhur, dhe fatmirësisht në ndihmë të tij do vijnë Borani, Kongari dhe Bamsi të cilët gjùajnë me shígjeta drejtë Sofias dhe ushtàrëve për të bërë të mùndur që Osmani të làrgohet.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*