NEHIR/ Nazimi i pohon dashurinë Nehirit

Nazimi largohet shumë i zhgènjýer edhe nga Bahari, edhe nga Nehiri. Ato të dyja thùmbòhen me njëra tjetrën derisa fshèhùrazi Nehiri largohet për t’i shkuar nga pas Nazimit, ndërmjèt Pelesë të cilit i fùtet me insìstìm në makinë. Nehiri shkon para Nazimit, buzë detit, dhe i bètòhet se gjithçka e ka bërë vetëm nga frìka se do e hùmbìste atë. Nazimi e dëgjon deri në fùnd por e ka thuajse të pamùndur që t’a besojë. Për t’ia vèrtètuar, Nehiri i betohet se do i làrgohet nga jeta, por me një kùsht të vetëm që kërkon prej tij.

Nëse Nazimi i thotë se nuk e do, duke e parë drejt e në sy, atëherë Nehiri do làrgòhet, por ai nuk e bën dot dhe me hèshtjen e tij, ia pohon dashurinë Nehirit. Kjo e fundit largohet dhe ndonëse ka màrrë një pohim dashurie me hèshtjèn e Nazimit, ajo sërish frìkèsohet se mos Nazimi do rikthehet tek Bahari. Vetë Bahari, ka një bíndje shumë të madhe se Nazimi nuk do e fàlë kùrrë më, por, Azra sàjon një situatë dhe sapo kthehet në shtëpi pranë Nehirit, gènjèn duke u thënë se Nazimi i dërgoi mèsàzh Baharit për t’i treguar se do shkojë në shtëpi pranë saj.

Zerrina nuk e bèson në asnjë moment, ndërsa Bahari mbùshet me dýshíme, ndërkohë që Nazimi atë natë, as që shkon në shtëpinë e tij, por shkèpùt çdo kòntakt edhe nga Nehiri edhe nga Bahari. Pàralèlisht, Tariku shikon i frìkësùar Zahrën dhe Ibrahimin që i ka zènë pànìku duke menduar se u është shtùar edhe Haliti si víktímë në atë shtëpi. Ibrahimi gëzohet më shumë se të gjithë kur Tariku kòntròllon Halitin me një pasqyrë dhe vèrtèton se është gjàllë, sepse mèrr frymë, por megjithatë, shfrýtèzojnë momentin dhe nxjèrrin kùfòmèn e Merjemit nga frigoriferi.

Zahra qëndron e vetme për të prìtur zgjimin e Halitit, i cili me t’u zgjuar, kòntròllon frigoriferin dhe pyet për Merjemin por Zahra me hàbìnë e saj të shtìrur, e bìnd se ai nuk e ka parë kúrrë Merjemin në atë shtëpi, e aq më pak brènda në frigorifer. Ajo e mbàn Halitin në shtëpi derisa ai mèrr veten, në një kohë që Tariku dhe Ibrahimi mbàjnë në tùalet trùpìn e pàjètë të Merjemit. Pasi Haliti largohet, Tariku gjithashtu tèntòn të làrgohet duke lènë Zahrën dhe Ibrahimin me Merjemin, por Ibrahimi nuk dùron dót më dhe e kèrcènòn Tarikun se do nxjèrrë gjithçka në shèsh nëse ai vijon t’a lèrë vètëm atë me kùfòmèn.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*