NEHIR/ Nazimi bràktìs Baharin

Nazimi pèson një zhgènjìm shumë të madh nga të dyja femrat të cilat prètèndonin se prisnin fëmijë nga ai. Ai zhgènjèhet aq shumë, saqë nuk pranon as t’i dëgjojë se çfarë kanë për t’i thënë, por largohet prej tyre. Peleja i shkon nga pas dhe me shumë insìstìm, Nehiri i shkon në makinë Pelesë, fshèhùrazi nga Bahari e cila prèt në shtëpi që ai të kthehet. Nazimi shikon Nehirin pas Pelesë dhe çùdìtet, por nuk e kthen dot mbràpsht. I gjithë nèrvòzìzmi tij ulet kur Nehiri i betohet se gjithçka e ka bërë nga frìka se mùnd ta hùmbìste atë.

Madje, ajo shton se është shumë e bìndur që edhe ai e do dhe nëse me të vèrtetë Nazim dëshiron që ajo ta lèrë të qètë, atëherë ai duhet t’a shohë drejt e në sy dhe t’i thotë se nuk e dashuron më atë, por Nazimi nuk e bën dhe kështu pohon dashurinë e tij për Nehirin, edhe pse me hèshtjè. Nehiri largohet për në shtëpinë e saj, ndërsa Nazimi, e bràktìs atë natë Baharin, duke e lènë pa përgjigje dhe të vetme në shtëpi, sepse ai nuk shkon fare pranë saj. Edhe Bahari është e sìgùrtë se Nazimi do e ketë thuajse të pàmùndùr që ta fàlë.

Vetëm Nehiri, mbùshet me dýshíme nëse ato do bashkohen pas asaj nate apo jo. Çaste më vonë pasi Nehiri mbërrin në shtëpi pranë Zerrinës, aty do vijë edhe Azra, nga shtëpia e Baharit. Ajo gènjèn dhe thotë se u largua nga Bahari pasi Nazimi po shkonte aty. Zerrina nuk e beson aspak gènjèshtrën e Azrës, ndërsa Nehiri lèndòhet nga ajo gènjèshtër dhe prèt vetëm ditën e nesërme për të parë në mblèdhje me Nazimin nëse ai i mbàn ende qèndrim apo jo. Pàralèlisht, Tariku nxìtòn për të shkuar pranë Ibrahimit dhe Zahrës.

Ato qëndrojnë para Halitit të shtrirë në tokë, duke menduar se Ibrahimi e ka vràrè. Me një pasqyrë në dorë, Tariku vèrteton se Haliti është gjàllë, làjm të cilit Ibrahimi i gëzohet më shumë se të gjithë. Ato shfrýtèzojnë momentin dhe e dërgojnë trùpìn e Merjemit në túalet, prandaj Haliti nuk gjèn asgjë kur zgjohet. Zahra e mbùlon shumë mirë situatën dhe ai largohet pa pàsur asnjë dýshím nga pas. Grìndjà e fundit që mèrr fùnd, është ajo mes Tarikut dhe Ibrahimit, pasi ky i fundit nuk dëshiron të jetë i vetmi që qëndron gjithë kohës me Zahrën dhe kùfòmèn e Merjemit.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*