Motrat/Reshati i fàl jetën Jëlldërëmit

Jëldlërëmi shkon pranë Umranit, duke i dhuruar asaj gùrin e dashurisë së tyre që ka nisur prej dekadash. Në gur është gdhèndur emri ‘Hajat’ dhe inìciali Jëlldërëmit dhe Umranit. Umrani vèndos, që ai gur, dhe e gjìthë historia e dashurisë dhe tràdhëtisë, duhet të prèzantohet tashmë para Hajatit, e cila njësoj si Jëlldërëmi, nuk e mèriton të màshtrohet më dhe të jetojë larg familjes së saj. Prandaj, Umrani e fton Hajatin pranë vetes, duke i dòrëzuar gurin, të cilin sapo nis t’ia shpjègojë, ndàlon, sepse pranë i vjen Jëlldërëmi.

Ky i fùndit, ka qènë në zyrën e Reshatit, ku është ftùar të shkòjë së bashku me Umajin. Reshati ka marrë në dùar pèrgjigjen e analizave të ADN-së dhe ka vèrtetuar lìdhjen bìologjike mes Hajatit, Umajit dhe Jëlldërëmit. Edhe pse më i zhgènjyer se kurrë nga Umaji, Jëlldërëmi nuk ndàlon për àsnjë mòment për të kèrkuar llògari nga Umaji, por làrgohet, për të nxìtuar tek vajza e tij, fëmija i vetëm me të cilën prèt të bàshkohet prej kohësh. Vetë Umaji, ngèlet e shtàngur në vènd, duke mos e bèsuar që Reshati i bëri asaj gròpën, duke i dhùruar jetën Jëlldërëmit.

Savashi làrgohet nga ajo botë dhe jetë, duke i thënë vetes se nuk e mèriton as dashurinë e Hajatit, ndàj dhe hèq dorë nga tèntativat për të qenë me të. Ai i rìkthehet jetës së mëparshme, por ndrýshe nga çfarë ka qenë, tashmë është një person i ndershëm, që i hèq kapelen jetës së thjeshtë, por pa màshtrime. Jëlldërëmi ka lënë gjùrmë të thèlla tek ai, ashtu siç lë tek Hajati, por për mirë. Një vit kàlon që prej momentit kur gjithë të vèrtetat dalin fshèhurazi, dhe ndrýshojnë shumë drèjtime, mènyra jetese,sjellje, prànime dhe dashuri.

Hajati zhvèndoset në shtëpinë e babait të saj, duke njòhur Umranin si nënë, dhe Umajin si teze, edhe pse e di si qëndron e vërteta. Umrani ka pranuar pròpozimin e Jëlldërëmit për martesë dhe tashmë gëzon familjen që ka pàsur gjithmonë ëndërr. Ato vàzhdojnë të jenë kòmshinj me Umajin dhe Hajalin, ku kjo e fùndit mban një ràport si motra me motër, me Hajatin. Umaji sakaq, ka prànuar dashurinë e Jëlldërëmit që do jetë gjithmonë vètëm për Umranin, është tèrhequr mënjanë dhe për të lèhtësuar shpirtin, ndàn me gjithë njerëzit autòbiografinë e saj, të shkruar në një libër.