E shohim çdo ditë në ekran, njihuni me ‘Sulltaneshë Mahidevranin’ (FOTO)

Një prej aktorëve më të dashura për publikun padýshim që është edhe Nur Fettahoğlu.

Ajo është bërë e njohur për publikun shqiptar në serialin historik ‘Sulejmani i Madhërishëm’ në rolin e Sulltaneshë Mahidevranit, e cila është një prej grave të Sulltan Sulejmanit por që pas ardhjes së Hyrremit në saraje lùfta për mbíjetesë u bë e ashpér dhe roli i saj ishte negàtiv.

Ndërkohë së fundmi e kemi parë tek shfàqet në edhe në serialin më të ri që ka startuar në ‘Vizion Plus’, ‘Motrat’. Ajo edhe në këtë serial luan rol negàtiv. Në këtë serial e kemi parë në kàràkterin e Umajit e cila i ka màrrë burrin motrës së saj.Mahidevran Sultan - “New Home, New Rules Season 1, Episode 1 | Turkish  fashion, Victorian dress, Fashion

Po kush është në të vërtetë ajo? Nur Fettahoğlu ka lindur me 12 nëntor 1980 në Diusburg të Gjermanisë. Ajo është një prej katër fëmijëve të familjes së saj.

Ajo e përfundoi shkollën e mesme  ‘Besiktas High School’.   Nur Fettahoğlu ka punuar si këshilluese për të investuar njerëzit në bursë ndërsa universitetin e përfùndoi tek ‘Haliç Univerity’ për dizajn dhe modë.

Karrierën e saj e nisi në serialin ‘ Benden Baba Olmaz’ (‘Unë nuk mund të kem një baba’) e cila kishte rolin e Gönül Salıncağı.

Ndërkohë famën fillimisht e mori në rolin e Peyker në serialin ‘Aşkı Memnu’ (Dashuri e Ndàluar).

Aktorja e bukur, e cila u shfaq në reklamat e markave të ndryshme, ndàu rolin kryesor me Necati Şaşmaz në filmin “Kurtlar Vadisi Palestine” (Lugina e Ujqërve).

Në vitin 2011, personazhi i Sulltaneshë Mahidevran i dha vëmendjen më të madhe asaj, duke zgjeruar fansat e saj gjithashtu fitoi shumë çmime me këtë rol.

Pastaj ajo luajti edhe rolin e Şafak në serialin ‘Hayat Yolunda’  (Në rrugë të mbarë). Gjithashtu edhe në rolin Filinta në serialin ‘Syreja’.Nur Fettahoğlu kimdir, nereli ve kaç yaşında? Hangi dizilerde oynadı? - Son  Dakika Haberler

Nur Fettahoğlu; ditët e sodit, po luan një rol mjaft të réndésishëm në kinematografinë turke. Ajo është në rolin e Edës, gruas së Irfanit në serialin Babil që së shpejti do nisë në Tv Klan.

Rolin e Edës ajo e luan me mjàft mjeshtëri duke qenë se është një ndër personazhet kryesorë të serialit Babil. Eda, e cila është e àpasiònuar, màshtruese, një nënë e mirë, një shoqe e mirë, si dhe një àrmike e rrezíkshme.

Nur Fettahoğlu momentalisht është beqare ndërsa ka qenë e martuar dy herë. Një herë me Murat Aysan nga 2 Gushti, 2008 deri në prill 2011.  Martesa e saj e dytë ishte me biznesmenin Levent Veziroğlu në vitin 2013. Ndërkohë, në vitin 2015, ato u ndànë përfùndimisht. NUR FETTAHOGLU - Dizicentral - Television Entertainment from Turkey

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*