Lule të Vetmuara/ Zehra zhvéndòset tek Songyli

Ambùlànca vjen në véndin ku ndòdh ngjàrja me Kemalin, ràpòrton vdékjén e tij dhe làrgòhet. Por, ndrýshe nga çfarë prítej, vajzat nuk janë të lumtura si më pérpara. Ato ndíejnë diçka të çùdítshme brenda vetes, nga mënýra e paprítur dhe e rëndë që Kemali vdiq. Të gjitha së bashku shkojnë në jetimore, kur Nérimani i prét me gojën vésh më vésh dhe u ndéz muzikë për të féstuar vdékjén e Kemalit. Muzikën e ndàlòn Ferideja dhe i kérkon të kétë réspekt ndaj shòkut që vajzat kanë përjetuar atë ditë.

Po atë mbrëmje, Ejlyli shikon në éndérr Kemalin, të gjàllë dhe shéndòshë e mirë. Ajo zgjòhet me të bértítùra dhe thotë me bíndje se Kemali jéton. Asnjëra nga shoqet nuk mùndet ta qétësòjë atë, ndaj telefonojnë Feridenë. Të détýruara për të qétësuar shoqen e tyre, vajzat dhe Ferideja shkojnë në mòrg, në mes të natës. Ato i shpjégòjnë situatën pérgjégjésit në mòrg, dhe i pérgjérohen që vetëm do e shohin që është réalisht trùpi i tij i vdékùr aty, dhe më pas do làrgòhen.

Ejlyli e shikon dhe làrgòhet e qetë që aty. Sakaq, Serkani i trégon Defnesë dhe Nazanit mbi ngjàrjen e Kemalit. Ai është ende i shòkùar por u trégòn të gjitha détàjet, duke përméndùr çantën me pàra që u përhàp në mes të rrugës. Sapo Serkani làrgohet, Defne i pròpòzon Nazanit që të shkòjnë në pòlíci dhe të térhéqin paratë, por Nazani nuk ka se si. Ajo pròvòn të pròvòkòjë Nerimanin duke e kércénùar se ende ka rrégjístrímet vòkale të bísedave të tyre të hérshme, por Nerimani nuk bíe pre.

Nga ana tjetër, Selini mbàn fjalën dhe i shémb shtëpinë Zehrës pàra të gjithëve. Songyli i shkòn pranë dhe i prémtòn që së paku do jétòjnë së bashku, pasi ajo nuk do i léré në rrugë. Zehra léhtésohét dhe së bashku me Sedefin zhvéndosen në shtëpinë e Songylit dhe Gynejit. Ndërkohë, Ejlyli, Kaderi, Xhemreja dhe Merali shòqëròjnë vàrrímín e Kemalit, duke e òféndùar atë në prézéncë të çdo personi të mùndshëm dhe duke thénë në çdo moment që nuk ka ékzístùar asnjë njeri më i kéq se ai.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*