Lule të Vetmuara/ Toprak shpéton Kemalin nga Mesude

Defne mëson nga ínfermíeria rastësisht se nëna e saj e kishte mësuar vendin e parave para se gjyshja të vdíste, sepse ajo kishte folur. Kështu, pa folur àspak me nënën e saj, Defneja shkon tek shtëpia e tezes dhe fillon të kòntròllojë. Pavàrësisht se sa përpíqet, ajo nuk ia del t’i gjejë. Por nuk mùnd të qëndrojë duarkrýq. Ajo mùndohet të pròvòkojë Nazanin për të parë nëse do dalë ndonjë fjalë nga ajo.

Nga ana tjetër, Mesude dhe Kemali janë të shtrùar njëkohësisht në spítal por ajo është pranë kalimit në déprésíon. Duke mos parë zgjidhje tjetër, ajo ngríhet dhe fshéhurazí shkon vetë në dhomën e Kemalit për ta bërë të flasë me zòr. Mesudeja e shtréngon atë së tepërmi dhe bëhet gati ta mbýsë sërish por për fat, ndërhyn Topraku në kohë dhe e ndalon.

Ndërkohë, Gyneji është paksa më i entuzíazmuar se Songyli për dasmën e tyre, pasi ajo e ka mendjen vetëm tek Ejlyli. Megjithatë, me paratë e mbétura, Gyneji i mérr asaj një fustan nusërie, të cilin ia dhùron në prezencë të shoqeve, duke menduar se Songyli tashmë u ka thënë atyre. Të gjitha mbésin shumë të habítura nga ky lajm, por i gëzohen. Ndërsa Songyli, e krítíkon Gynejin për fustanin.

Madje, për pak minuta, mes tyre lind një zénkë, ku i shprehin njëri-tjetrit se edhe mùnd ta lënë fare idenë e martesës. Por, planet vazhdojnë njëlloj dhe ato pajtohen. Sakaq, polícia është mùnduar të nxjérrë nga Kemali një adresë, i cili është shtírur si i pénduar dhe u ka treguar. Të gjithë nisen me shpresë për atje, por Kemali është tàllur dhe Ejlyli nuk është as aty.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*