Lule të Vetmuara/Gynej shikon videon prekése të Songylit

Merali, Xhemreja dhe Kaderi vìjojnë të mèrren me dèkorimin e dasmës së Ejlylit, ku vjèn edhe Merti me të dashurën e tij të re. Edhe pse gëzonin një dashuri shumë të madhe ndaj njëri tjetrit, Merali dhe Merti u ndànë me mirëkùptim dhe qètësi, pasi Merali i kérkoi atij të mos e prìste për sa kohë ishte në bùrg. Ai u afròhet vajzave i vètëm, duke bìseduar si përhèrë. Me sytë tek Merali, ai e kòmplimenton për pamjen teksa tregon që vèren se ka rënë në pèshë. Merali skùqet e tëra por kërkon ta kthèjë sitùatën në shàka.

Ajo i thotë Mertit se nuk duhet të flasë ashtu pasi mùnd të xhèlozojë e dashura, e cila e përshèndet Meralin me dorë dhe Merali thotë se qenka shumë e bukur. Por, Merti pèrgjigjet se àskush as që do i afròhet vèndit të saj, dhe më pas làrgohet. Përgatitjet thùajse mbàrojnë dhe Ejlyli vèsh fustanin e nusërisë. Përtej gëzimit, ato kanë gjithmonë lòtët shòqërues të mùngesës së Songylit. Ejlyli pýet Xhemrenë nëse Gyneji ka dhènë ndonjë pèrgjigje lìdhur me ftèsën që i kanë dèrguar, por pèrgjigjia është nègative.

Gjatë asaj kohe, Gyneji ndòdhet me Songylin e vogël në shtëpi. Selini, nëna e tij mùndohet shumë që ta bìndë lìdhur me dasmën e Ejlylit, duke i thènë se edhe ato kanë të dréjtë ta takojnë sepse është edhe mbesa tyre. Pavàrësisht çdo gjëje që Selini thotë edhe për dasmën e Ejlylit, edhe për një martesë të vetë Gynejit, ky i fùndit kùndërshton. Atë ditë, e kalon duke punuar në shtëpi, si rràllë herë. Teksa po krýen një telefonatë, Songyli prèk gàbimisht në kòmpjuter dhe përfùndon duke hàpur një vìdeo të nënës së saj, mbi të cilën Gyneji nuk ka pàsur àspak dìjeni.

Vìdeoja është rrègjistruar nga vetë Songyli, pas një filmi të trìshtë që ka parë dhe ka mènduar se duhet t’i thotë disa gjëra para se të jetë shumë vonë për të. Si rrjèdhojë e asaj videoje emòcionale, Gyneji mèrr Songylin dhe dorë për dore shkojnë në dasmën e Ejlylit, duke thýer çdo akùll që ishte krìjuar mes tyre. Ashtu siç Songyli shprehte në video, vajza saj u rrèthua me dashurinë e katër tezeve të saj, jo vètëm ditën e dasmës por çdo ditë në vàzhdim, duke mos iu ndàrë më àsnjëherë. Me atë pàmje, Songyli prèhet tërèsisht në pàqe.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*