Lule të Vetmuara/Aliu vònohet në dasmën e tij

Gyneji ndòdhet në shtëpi, me nënën e tij Selinin dhe vajzën e tij të vogël, Songylin, e cila mòri emrin e nënës së saj të ndjèrë. Selini nuk àrrin ta bìndë Gynejin në àsnjë nga mèndimet e saj. Ai nuk prànon të njòhë àsnjë vajzë tjetër duke thënë se është i mjàftuar me të bijën si dhe nuk prànon që të shkojë në dasmën e Ejlylit dhe Alisë, duke mos dàshur të ketë të bëjë àspak me àsnjërin prej tyre. Atë ditë, Selinit i dùhet të làrgohet për një punë me rèndësi, ndaj nuk ka se si të kùjdeset për Songylin, gjë që e mèrr përsipër Gyneji.

Tèksa punon në shtëpi, Gyneji lë kompjuterin të hàpur, pa e kùptuar që i është àfruar Songyli, vajza tij. Songyli prèk në kompjuter pa e dìtur se çfàrë po bën, dhe shòkon babanë e saj duke hàpur një vìdeo që dikur e kishte rrègjistruar Songyli që nuk është më.  Gyneji shtànget në vènd dhe lòtët i rrjèdhin pa ndàlim. Ai afròhet dhe shikon vìdeon, të cilën Songyli e kishte bërë pasi kishte parë një fìlm të trìshtë dhe kishte menduar mènjëherë se dùhet t’i thotë disa fjalë sa është ènde në kohë sepse jeta nuk ka gàranci.

Në vìdeo, Songyli i thèkson Gynejit dashurinë e madhe që ka për të, por shtòn se nëse vdèkja do i ndàjë një ditë, ai nuk duhet të jetojë gjithmonë i vètëm, pa një pàrtnere, por të mblèdhë fòrcat dhe të vàzhdojë jetën normalisht. Nga ana tjetër, vajzat janë mblèdhur për dasmën e Ejlylit, e cila i përlòt të gjitha kur vèsh fustanin e nusërisë për herë të parë para tyre. Të gjitha shprèhen se sa shumë u mùngon Songyli dhe të përqàfuara, qàjnë në supet e njëra tjetrës. Më pas, vàzhdojnë sërish me dèkorimet e mbètura.

Pasi çdo gjë bëhet gàdi, në sàllon mùngon dhèndrri. Aliu i lë të gjithë të prèsin, vèçanërisht Ejlylin dhe punonjësin e bàshkisë që ndòdhet aty për t’u cèlebruar martesën. Vònesa tij bëhet aq e gjàtë, sa Zehra pàndeh se ai e ka bràktisur Ejlylin por Ejlyli ende nuk e di. Sapo shùhen shprèsat fare, në sallon hýn Aliu duke kèrkuar ndjèsë dhe duke shpjèguar se u vònua për shkàk të një ràsti krìminal në kòmisariat. Mes të qeshurave, në dàsëm vjen edhe Gyneji, i shòqëruar nga Songyli vogël, duke i përlòtur të gjithë.