Kudo Bashkë/Selina dhe Demiri rrëfejnë më të fshéhtat e tyre

Ibo shkon në lokalin e Ajdës për të folur me të, por nuk e gjèn. Ai pyet Lejlën dhe Firuzenë mbi Ajdën dhe pasi i tregojnë se nuk ndòdhet aty, Ibo mèrr të lartohet, por ato nuk e lèjojnë. Firuzeja dhe Lejla kërkojnë të dinë se çfarë po ndòdh kònkretisht, ndaj dhe pëzìhen, por Iboja përgjigjet se pikërisht për fàktin se të gjithë përzìhen në jetët e njëri tjetrit, ato nuk mùnd të jenë të lumtur me njëri tjetrin. Që të dyja kùndërshtojnë, duke i thënë se ai po i bëhet pèngesë Ajdës që të qëndrojë me shòqërinë e saj, por Ibo nuk i dëgjon më dhe làrgohet.

Gjatë asaj kohe, Demiri ndòdhet tek Vedat, me letrat në duar, duke u mùnduar të zgjìdhë pyetjen se kush po kùjdeset kaq shumë për Selinën dhe po tregohet kaq romantik ndaj saj. Vedati e ngàcmon ende më tepër, duke e ftuar të zgjohet nga gjumi, ndryshe do përfùndojë duke e parë Selinën tek làrgohet nga ajo shtëpi, por krah dikujt tjetër, për t’u martuar. I nèvrikosur dhe xhèloz nga ato fjalë, Demiri thýen gotën që ka në dorë dhe làrgohet për në shtëpinë e tij dhe Selinës. Atje, bien dàkord të dy që të bëjnë ‘dètyrat’ që Benjamini u ka lënë.

Kështu, të dy rrèfehen para njëri tjetrit për gjëra që àsnjëherë më parë nuk i kanë folur me àskënd àshtu me dètaje. Selina fillon e para, e cila tregon se si për shkàk të një sàjeje fëmije që ka thënë në vogëli, është ndàrë nga gjithë shoqet e saj, është dèrguar në shtëpinë e gjyshes përtej fshatit ku ajo jetonte dhe çdo natë në ëndërr shikonte familjarët dhe të dashurit e saj duke vdèkur. Ajo përlòtet nga historia saj, por ende më shumë nga ajo e Demirit, i cili i thèkson se ai i ka hùmbur të dashurit në jetën rèale e jo vètëm në ëndrra si Selina.

Demiri rrèfen se kur nëna tij donte të làrgohej dhe ta mèrrte atë me vete, babai i kishte thënë fshèhurazi se nëse ai vendos të mos làrgohet, atëherë nëna do kthehet se nuk do mùnd të bëjë dot pa të, ndaj Demiri kishte qëndruar por nëna tij ishte làrguar, duke mos u kthýer më që kur ai ka qenë në moshën 6 vjeçare. Pas atij rrèfimi, Selina tènton t’i afròhet, por Demiri nuk e lèjon. Të nesërmen në mëngjes, gjéjnë një tjetër buqetë lulesh me pusullë, por Selina nuk e mérr sèriozisht dhe làrgohet për tek Merve e Bora, për t’u përshëndetur me këtë të fùndit.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*