Grua/Shirini shpjegon përse e urrén Baharin

Hatixheja kupton se paratë nuk janë më në vendin ku i ka lënë dhe duke qenë e bìndur se i ka màrrë Shirini, shkon menjëherë pranë saj për t’i kërkuar llògari, por Shirini në vend që të përgjigjet, i tregon çdo gjë që ka blerë, duke irònizuar se sa e shtrenjtë është jeta dhe sa shpejt shpenzohen paratë. Madje, Shirini tènton të kèrcénojë nënën e saj se do i tregojë Enverit që ajo ia ka pranuar paratë Sarpit, por Hatixheja nuk e lejon. E lòdhur nga gjithë ajo situatë, Hatixheja shkon në dhomën e saj dhe fillon të qàjë si një fëmijë.

Tek e shikon duke qàrë me dènesë, Enveri shqétësohet ende më shumë dhe e pyet se çfarë po ndodh, por Hatixheja nuk i thotë dot se si qëndrojnë punët me Shirinin, ndaj nxjèrr jùstifikim marrëdhënien e tyre që është prìshur, duke theksuar se asnjëherë nuk ka qenë në këtë gràdë. Enveri mèrzitet shumë duke e shikuar Hatixhenë aq të dòbët, ndaj duke ia bërë shumë të qàrtë se e gjitha është vetëm për hìr të saj, ai vendos të flasë e të pàjtohet me Shirinin dhe këtë e bën menjëherë, pa hùmbur aspak kohë më tepër.

Shirini shòkohet nga ardhja e babasë së saj në dhomë, dhe fillon të lòtojë teksa e dëgjon atë të flasë mbi marrëdhënien e tyre dhe sa i zhgènjyer është nga ajo. Megjithatë, Enveri i qartëson se dëshiron të pàjtohen, por vètëm me një kùsht; të hèqë dorë plotësisht nga marrëdhënia që ka me Suatin. Shirini pranon dhe shtòn se është e gatshme të bëjë çdo gjë për të, me përjàshtim që të mos i kèrkojë ta dojë Baharin, sepse e ka provuar shumë por nuk ka arritur asnjëherë ta dojë. Enveri, kërkon të dijë arsyen se nga buron gjithë ajo urrèjtje.

Shirini shpjegon se që e vogël e ka parë nënën e saj duke lòtuar dhe asnjëherë nuk e ka ditur arsyen, derisa është rritur dhe ka kuptuar se e gjitha ka qenë për Baharin, ndaj ajo sado që mùndohet, nuk mùnd ta dojë dot. Nga ana tjetër, Përëlli hèdh një hap drejt Sarpit, për të rregulluar màrrëdhënien e tyre po ashtu të prìshur. Ajo i betohet se nuk i ka treguar për fotot sepse nuk ka dashur të ndìzte débat mes tyre pasi ishte e sigurtë se situata nuk ka qenë siç dukej në foto. Ato të dy pajtohen dhe menjëherë Përëlli shfrýtëzon rastin që ta bìndë Sarpin të dalin që aty, duke përdorur jùstifikim fëmijët që janë mèrzitur të mbýllur brenda.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*