Grua/Shirini dhe Hatixheja fríkésòhen nga Jelizi

Nisani e pérjetòn shumë atë çfarë Shirini i thòtë, duke ménduar se nùk e do më babanë e saj, ndaj ka hàrruar ta pikturojë pranë personave të saj më të dashur. Ajo është shumë e indínjùar me veten, dhe ndihet në tùrp para vetes së saj, Dorukut që ka prànë, por edhe para Baharit dhe Sarpit. Enveri e gjén Nisanin ashtu të mérzitùr, dhe Doruku i trégon se çfarë ka ngjàrë. Sado që Enveri pérpíqet ta qétësojë, Nisani sërish është shumë e mérzítur. Ajo nuk gjen qétësi, derisa véndos t’ia rréféjë këtë nënës së saj.

Bahari kupton që vajza saj është shumë e mérzitùr,dhe për ta nxjérrë nga ajo gràckë mérzie, fillon të qeshë me zë të lartë. Nisani dhe Doruku nuk kuptojnë asgjë, derisa Bahari fillon t’u trégojë një ‘histori babai’ që i vjén në mend, lidhur me situatën për të cilën është mérzítur Nisani. Bahari kùjton se një herë, Sarpi ishte kthyer në shtëpi, pas pàzàrit të ushqimeve që kishte bërë, dhe kishte hýrë deri brenda, duke hàrruàr që ka pàsur Nisanin me vete. Ai e kishte hàrruàr të bijën në makinë dhe për këtë ishte mérzitùr gjatë gjithë ditës.

Fëmijët qeshin me këtë hístòri që u duket shumë kòmike, dhe Nisani e kalon atë siklet dhe ndjénjë fàji që kishte. Sakaq, Shirini bën skéna xhélòzie shumë të mëdha, kësaj rradhe në prézéncë edhe të Enverit, dhe jo vetëm Hatixhesë. Ajo i akùzòn për ményrën sesi vràpuan menjëhérë pas Baharit, dhe sado që pérpíqen t’ia shpjégòjnë se është diçka mëse nòrmale, Shirini sërish insístòn në të sajën. Madje, ajo shtòn se Bahari nuk është aspak e sémùrë por ka qenë duke u shtírùr edhe kur i ka rénë të fíkét.

Kjo është mése absùrde dhe Enveri làrgohet shumë i névríkòsur me sjélljen e pàndrýshùeshme të së bijës, duke mos dashur ta bésojë që méndja e saj djàllëzore, shkòn deri në këtë gràdë. Sakàq, teksa ndòdhen të vétme nënë e bijë, Shirini i trégon Hatixhesë se Jelizi është në díjéni të fàktit që ajo ka qénë me Sarpin. Sipas tyre, déri më tani, Jelizi dùhet t’ia ketë thënë Baharit, ndaj dùhet të kenë shùmë kùjdés nga véprimét e sécilës prej tyre, pasi nuk i díhet se çfarë do plànifikojnë.

 

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*