Grua/ Enveri gjen telefonin e Sarpit

Shirini vazhdon të jetë e shtrùar në spítal, edhe pse ka filluar ta màrrë veten dhe plàga saj është mjékuar, pa pasur nevòjë për operíme. Pranë saj ndodhet thuajse gjithë kohën, babai saj, Enveri. Kur bíe mbrëmja, Zhale e fton Enverin që ai të pushojë në shtëpi dhe këmbëngùl për këtë. Për ta bíndur, ajo i premton se do qëndrojë vetë me Shirinin gjatë gjithë natës, dhe ai largohet pa mbàjtur merak.

Kështu, Enveri shkon në shtëpi, e cila ka mbétur në të njëjtën mënyrë siç u bë kur u ndodhi dràma familjare. Këmbët e çòjnë në çdo cep të shtëpisë, por e bëjnë të ndàlet gjatë në dhomën e të bijës, Shirinit. Teksa e shikon me vëmendje, ai véren diçka të pazàkontë në fùnd të raftit. Ndàj, me ngadalë ulet të kòntròllojë, dhe gjen një telefon të stilit të vjetër.

Ai e ndéz telefonin, dhe shikon foton në sfond, në të cilën ndodhet Sarpi me Baharin dhe Nisanin. Ai e kujton shumë mirë dhe qartë momentin kur Sarpi kishte shkuar në shtëpinë e tyre para katër viteve dhe nga telefoni i kishte treguar pikërisht atë foto. Menjëherë të nesërmen, ai shkon në dyqanin më të afërt elektronik dhe merr një ushqýes baterie të përshtatshëm për celularin e Sarpit.

Ndërsa Bahari, ngríhet me ngjàrje të pazàkontë. Një e panjohur tròket në derën e saj dhe me t’i hapur derën, ajo godet Baharin me shpùllë. Pa folur àspak, ajo vetëm e gòdet atë vazhdimisht derisa vetë i bie të fíkët nga pròblemi që ka. Bëhet fjalë për Umranin, gruan e Fikretit. Atë e kanë adresuar në atë pallat për tek e dashura Fikretit por ka ngatérrùar derë. Bahari lajmëron menjëherë Fikretin i cili i pérgjérohet që t’ia zgjidhë këtë situatë, dhe Bahari ia zgjidh. 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*