Grua/Enveri jep përgjigjen e trìshtë

Shirini làrgohet nga shtëpia tepër e vèndosur për të mos u kthýer më. Duke mos pàsur àsnjë shtëpi, shoqe apo të afërme që mùnd t’i gjìndet pranë, ajo i drèjtohet Suatit, i cili ka nèvojë të blèjë hèshtjen e saj. Shirini tàkohet fillimisht me Mynirin, i cili çùditet nga vìzita Shirinit, por ajo i thotë me bìndje se do tàkohen shumë më shpèsh. Që aty, ajo tròket në zyrën e Suatit, të cilit i trègon gjithë dràmën e ndòdhur atë mëngjes në shtëpinë e saj mes asaj vetë dhe të atit. Suati e ndjèn veten shumë làrg asaj tème, ndaj kèrkon të dijë perse po i trègon.

Kështu, Shirini i kùjton se ai është i dètyruar ta sìgurojë hèshtjen e saj lìdhur me Baharin dhe Sarpin dhe e vètmja mënyrë për ta blèrë atë hèshtje, është duke i sìguruar një strèhë dhe jetesë. Suati shprèhet se është mëse i kènaqur që ta mirëprèsë një vajzë të zgjùar si ajo. Nga ana tjetër, Sarpi tròket në derën e Enverit, duke e lënë gòjëhapur këtë të fùndit. Sarpi i përgjèrohet që ta dègjojë sepse ka një hìstori të tërë pas zhdùkjes së tij, por Enveri rèfuzon që ta dègjojë duke thënë se çdo gjë është mëse e ditur.

Sipas Enverit, ai ka bràktisur gruan dhe fëmijët vètëm për shkàk të një femre me pàra por këtë nuk àrrin ta kùptojë se si e bën një person,ndaj prànon që të flàsë me Sarpin, për ta dëgjuar jùstifikimin dhe arsýetimin e tij. Gjatë gjithë kohës që flet, Sarpi është i përlòtur, ndërsa Enveri tepër i nèvrikosur duke mos e màrrë për bàzë àsnjè fjalë që ai thotë. Teksa Sarpi ndòdhet ende aty, Hatixheja e telefonon për t’i kèrkuar Shirinin pasi ajo nuk i pèrgjigjet, por Enveri i lë të dijë se ato kanë bërë fjàlë dhe Shirini është làrguar.

Àskush nuk e di për ku është làrguar Shirini, ndaj dhe mèrziten së tepërmi, pasi gjèndja e Baharit mùnd të jetë tepër krìtike dhe trànsplanti mùnd të bëhet në çàst. Sàkaq, Arifi dhe Jelizi gjèjnë Baharin në hýrje të shtëpisë së saj. Ajo është e shtrìrë në tokë, ku ka rènë nga mùngesa e fòrcës për t’u ngrìtur. Të dy përlòten shumë nga ajo pàmje dhe Arifi e mbàn në dùar Baharin për ta dèrguar në spìtal, por ajo kèrkon ta ùlë sepse nuk dèshiron t’i frìkësojë fëmijët ende më shumë me atë pàmje, por fëmijët tashmë janë trèmbur mjàftueshëm dhe i lùten që të mos vdèsë e të mos i lërë të vètëm.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*