GRUA/ Bahari fàjësòn veten për vdèkjèn e Hatixhesë

Bahari vendos të vizitojë zonjën Fazilet që është aksìdèntuar në të njëjtin aksìdènt me to. Ajo ndodhet e vetme në dhomë kur i shkon Bahari, për ta falenderuar që nuk ka ngrìtur pàdì ndaj Arifit, për atë çfarë u ka ndodhur. Sipas Faziletit, ajo nuk ka pasur arsye përse të ngrèjë pàdì, pasi vetë ka dalë shëndoshë e mirë nga aksìdènti, si dhe i ùrrèn gjýkàtat e të èndet nëpër to. Por ajo çfarë çùdit Faziletin, është arsyeja përse Bahari nuk ka ngrìtur pàdì, përderisa si pàsòjë e atij aksìdènti, nëna e saj ka hùmbùr jetën.

E pèrlòtur, Bahari tregon se gjithçka ka ndodhur për fàj të saj, pasi nëse Bahari nuk do ishte treguar e dòbët emòcionàlisht, ajo nuk do e kishte lèshuar veten dhe nuk do kishte hùmbùr ndjenjat në mes të rrugës, duke i trèmbùr të gjithë, pèrfshìrë Arifin që ka pèrdòrur makinën në mënyrë të frìkshmè, apo nënën e saj të ndjerë që nuk e lìnte dot vetëm. Fazileti shpreh shumë hàbi nga anàlìzimi që i bën Bahari situatës, dhe shton se ajo ka një zemër tepër të mirë, si askush tjetër. Pasi rikthehet në dhomë, Baharit i vjen për vìzitë Enveri me Shirinin.

Sarpi çùditet kur shikon Baharin duke u përqàfuar me Shirinin, por dëgjon Baharin që thotë se për hìr të nënës së tyre të ndjerë, ato do i qëndrojnë pranë njëra tjetrës, duke lènë pas çdo gjë që ka ndodhur. Mëse i lumtur për ato fjalë, Enveri i përqàfon të dyja njëherazi, si diçka që nuk kishte ndòdhur kùrrë. Në ato momente, infèrmìerja vjen në dhomë për t’i dhènë Sarpit një ìlàç tepër me rèndësi, ndërmjèt sèrùmit. Shirini e dëgjon dhe me tìnèzi, dhe me shumë lìgèsi afrohet pranë Sarpit, gjòja për të kërkuar fàlje.

Ajo kërkon shumë fàlje për çdo gjë që i ka bërë në jetë, duke theksuar se ajo ia ka shkàtërrùar jetën dhe në mënyrë pàràlèle teksa flet, ajo ia ndàlon sèrùmin me ilàçìn jètik që ka brenda. Pasi mbërrijnë në shtëpi, Shirini dhe Enveri qëndrojnë në qètësi duke menduar Hatixhenë. Enverit i rishfaqet ilùzìoni saj, dhe fillon ta ndjèkè nga pas në bàhçen e shtëpisë. Rastësisht, atë e shikon Shirini duke folur me veten, dhe frìkèsòhet e tëra nga gjendja e babasë së saj, i cili me shumë entùzìasëm i shpjegon gjòja Hatixhesë se sa e bukur i është dukur ajo gjatë gjithë jetës.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*