Grua/Bahari paragjýkohet për veshjen e saj

E tènsionuar dhe e frìkësuar nga ideja se çfarë mùnd të bëjë Bahari tek Shirini, Jelizi telefonon Xhejdën për ndìhmë. Kjo e fùndit, ende nuk e di se i është zbùluar génjeshtra se nuk punon më tek Zhaleja, ndaj menjëherë thotë se është në punë e nuk mùnd të flasë. Jelizi e kùndërshton për t’i treguar se tàshmë është màrrë vesh se nuk është në punë dhe sapo i tregon se Zhale ka folur me Baharin, Xhejda mbýll telefonatën dhe làrgohet e névrikosur, pa e dëgjuar deri në fùnd se ajo i ka kërkuar ndjèsë Xhejdës.

Ajo xhìndoset e tëra dhe ndìhet ende më e akùzuar, prandaj i drèjtohet spìtalit për t’u ballafàquar me Zhalen. Pasi i hýn në zyrë dhe nuk e gjèn aty, Xhejda i zhùbros dhe ndòt rrobat që ajo ka të vàrura. Ajo mèrr të làrgohet, por e takon Zhalenë në derë, dhe ajo i kërkon ndjèsë e i tregon se këtë ia ka trànsmetuar edhe Baharit. Së bashku shkojnë të flasin në zyrë, ku Zhale shikon rrobat e saj të màrra fùnd dhe menjëherë hèdh shikimin tek duart e Xhejdës, në të cilat ka mbètur boja, dhe e pèrzë njëherë e mìrë nga jeta saj.

Nga ana tjetër, Bahari ka mbèrritur në shtëpinë e nënës së saj, dhe është përbàllur me Shirinin, por nuk ka mësuar asgjë. Sado që Bahari e pyet Shirinin se si e ka gjètur Sarpi vendodhjen e saj në një kohë që àskush nuk e dinte, sërish, Shirini nuk tregon àsgjë. Ajo tènton të nënkùptojë martesën e Sarpit, duke dashur të thotë se i dashuri saj është vjèhrri i ri i Sarpit, por shikimi i Enverit dhe Hatixhesë ia ndalon Shirinit diçka të tillë. Shirini futet në dhomë dhe refuzon të flasë më, duke thënë se është shumë e zènë, por Bahari nuk ndàlet.

Ajo thýen xhàmin dhe i kërkon me patjetër Shirinit të flàsë. Shirini làrgohet nga shtëpia por Bahari i vihet nga pas. Shirini sërish tènton ta làrgojë nga vetja, por nuk ia del dot. Bahari i vihet nga pas në taksi, derisa mbèrrijnë në vilën e Suatit. Ajo mendon se Shirini po gènjen, por Shirini e paralàjmëron se nuk do e màrrin brenda me atë veshje. Megjithatë, Bahari pròvon, por nuk hyn dot. Ajo prèt jàshtë që të dalë Shirini me të dashurin e saj, por ato vonojnë dhe Bahari làrgohet. Brenda në shtëpi, Shirini spìunon shkùarjen e Sarpit tek Bahari dhe prèmtimin se do rikthehet pranë tyre.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*