Grua/Bahari nuk e njeh më veten

Bahari zgjohet nga gjùmi dhe shkon në tualet, teksa Xhejda është ende duke fjetur. Ajo del para pasqyrës dhe shikon veten për disa sekonda të gjatë. Në mendje rikthen momente me Sarpin, kur ai e shikon Baharin të përqèndruar para paqyrës dhe i shkonte pranë duke e përqafuar e duke i shprèhur admirim. Bahari qëndron gjatë në tùalet, derisa Xhejda zgjòhet dhe shqètësohet. Bahari i tregon se teksa e shikonte veten në pàsqyrë, kishte momente që nuk e njìhte àspak veten dhe gjèndjen në të cilën ishte katàndisur.

Xhejda rrègullon situatën duke qeshur e duke thënë se gjithçka që Bahari po kërkon, është të bëjë makjazh për t’iu dukur më e mirë Arifit. Nga ana tjetër, Përëlli i tregon Hatixhesë dhe Enverit fotografitë e Sarpit dhe Shirinit, në shtrat. Shirini ia mbàth në dhomën e saj pasi nuk i bìnd dot prindërit se Përëlli po shpìf. Enveri i betohet se nuk do e rràhë, por mjafton të dalë nga dhoma dhe nga shtëpia, duke thënë se nuk mùndet të màrrë dot frymë në të njëjtën shtëpi me të. E përlòtur, Shirini bràktis sërish shtëpinë e saj.

Përëlli qëndron në këmbë para Enverit, të cilit i jèp Hatixheja një ilàç të fortë për të përbàlluar sìtuatën. Ajo kërkon fàlje duke thënë se nuk donte që gjërat të shkonin ashtu por edhe për të ishte dìçka tepër e rèndë. Por, Enveri i përùlet tërësisht asaj. Pa ndàlim, ai vètëm përsërit fjalët ‘ na pòshtëro sa të duash, ke të drejtën e gjithë botës’. Por, shòkimi i Enverit ende nuk ka kaluar, ashtu si i Përëllit. Enveri vëren gjèndjen e rèndë të Përëllit, sepse ajo bìe në gjùnjë para fëmijëve duke qàrë me zë të làrtë, aq sa frìkëson edhe fëmijët.

Prandaj, ai e ftòn Përëllin që të kalojë natën në shtëpinë e tyre, të mos dalë jàshtë në mes të natës në atë gjèndje që është. Hatixheja mendon se Përëlli nuk e dëshiron diçka të tillë, ndaj dhe e kùndërshton Enverin, por Përëlli pranon, me shumë përùlësi. Ajo shtrìhet në dìvanin përballë Hatixhesë dhe Enverit, dhe teksa lòton, thotë se zemra i është ndàrë në còpa. Sàkaq, Shirini ka tròkitur në derën e Suatit, i cili me shumë kënaqësi e ka rìpranuar në shtëpinë e tij, pasi ajo i qètësoi mendjen dhe zemrën duke i treguar se Përëlli është gjàllë e mirë.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*