GRUA/ Bahari mëson çfarë i ka fshèhur Xhejda

Bahari, Xhejda dhe Bershani qëndrojnë të treja së bashku në shtëpinë e Xhejdës, duke menduar se si do t’ia dàlin nga pròblèmi në të cilin janë fùtur. Bershanit ia ka prèrë flokët Xhemit, në mënyrë shumë të shèmtùar, aq sa nuk ka çfarë i rrègùllon. Ajo duket si mòs më kèq, por më shumë se në shqètèsim të flokëve, ajo është e shqètèsuar për vetë jetën e saj. Bahari insìstòn që për të shpètùar nga situata ku kanë pèrfùnduar, ato duhet të shkojnë në pòlìcì dhe të dènòncòjnë të gjithë ngjàrjen, por as Xhejda dhe as Bershani nuk e lèjojnë.

Pasi shikojnë që Bahari nuk bìndet dot se Xhemi është shumë i shtrìrë gjithandej dhe mùnd të hàkmèrret nëse e dènòncòjnë në pòlìcì, atëherë Bershani vendos t’i tregojë Baharit të vèrtetën. Ajo i thekson se personi që do dèmtòhet më shumë, është vetë Bahari, sepse fotografitë e saj janë të shumta. Bahari mëson se është fotografuar duke trànspòrtuar drògè në mënyrë të pavètëdijshme, dhe mëson gjithashtu se Xhejda e ka dìtur por nuk i ka thënë gjë. Xhejda mbròn veten duke thënë plot pàfàjësi se nuk ka dashur ta mbùlònte Baharin në pànìk.

Ndërkohë, në shtëpi vijnë fëmijët nga shkolla, të dy shumë të mèrzìtur. Shoqëruesja në sèrvìsin e shkollës, u ka thënë që ta làjmërojnë Baharin se sèrvìsi nuk do kalojë më në lagjen e tyre, pasi prindi i njërit prej fëmijëve është ànkùar që fëmija i kalon në atë lagje, duke e kònsìderuar si të rrèzìkshme. Bahari i premton fëmijëve se dìçka e tillë nuk do ndodhë dhe ato do tràjtohen njësoj si fëmijët e tjerët të klasës. Në atë çast, Bahari zbrèt pranë Enverit për t’i thënë dìçka, por shikon që ai po i merr màsat e trupit Xhemit, duke e pàndèhur si një klìent të ri.

E tmèrrùar, Bahari làrgohet dhe shkon pranë vajzave për t’u thënë se çfarë ka ndòdhur. Bìseda tyre ndèrprìtet nga një prind i një fëmije nga klasa Nisanit, që ka shkuar deri pranë Baharit për ta pòshtèruar e për t’i thënë me bìndje se sèrvìsi shkollës nuk do shkojë më në atë lagje, që sipas saj është e ndýrè dhe e rrèzìkshme. Bahari jo vetëm që i jep vendin, por një nga fqìnjët màskòhet si femër, dhe hèdh dýshìme mbi zonjën në fjalë, se burri saj e tràdhèton. Bahari ngjìtet në shtëpi, ndërsa Enveri me Xhemin shkojnë në kafenenë e Emresë, ku Xhemi vèren se Shirini krjoi pëlqìm të menjëhershëm për të, prandaj vendos ta pèrdòr.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*