Grua/Arifi shikon màkthe me Baharin dhe Sarpin

Arifi zgjohet nga gjumi në mes të natës, pa e ditur se motra tij, avòkate Kismetja ndodhet në shtëpinë e Hatixhesë, duke tèntuar të zgjidhë çèshtjen bashkë me Sarpin dhe Baharin. Ai i i ka sytë e mbùshur me lòt, pasi në ëndërr shikon màkthe, ku i shfaqet Bahari duke hèqur vàrësen që i ka dhènë ai, dhe duke iu afruar në shtrat Sarpit. Në të vërtetë, ajo është e bìndur se nuk do i japë atij asnjë shàns të vetëm. Edhe nënë Hatixheja e pyet se çfarë planifikon të bëjë me Sarpin në të ardhmen, por Bahari sqaron se nuk ka asnjë ndryshim në vendimet e saj.

Bahari pranoi që ai të qëndronte në shtëpinë e tyre, vetëm sepse fëmijët janë bërë shumë kèq nga çdo gjë që ka ndodhur, dhe vetëm për hìr të tyre, Sarpi po qëndron në atë shtëpi. Kismetja vijon të qëndrojë pèrbàllë Baharit dhe Sarpit, por ky i fundit bëhet shumë xhèloz sa herë që përmendet emri i Arifit dhe kërkon që ta shmàngë emrin e tij. Ajo i tregon avòkate Kismetes se si paprìtur i kanë zgjuar nga gjumi, dhe u kanë thënë se do rikthehen në shtëpitë e tyre, që të gjithë. Jo vetëm Bahari, por edhe Përëlli me fëmijët.

Të njëjtën gjë dëshmon edhe Sarpi, duke thënë se nuk i kanë shpjeguar asgjë, veçse i kanë thënë se janë të lìrë që nga ai moment. Bahari kishte pandèhur se kanë vràrè Sarpin, prandaj nuk kanë më arsye përse t’i mbàjnë pèng dhe po i lènë të lirë, por sapo është fùtur në makinën që Neziri u ka dhënë, ajo ka parë fillimisht Përëllin me fëmijët duke u fùtur në një tjetër makinë, e më pas Sarpi u ka ardhur në makinën e tyre, duke bërë kështu zgjèdhjen e tij. Kismetja insìston se i duhet të dijë arsyen përse i ka lìruar.

Për atë gjë, Bahari thotë se Doruku mund të dijë ndonjë gjë, pasi kur i zgjuan nga gjumi me nxìtim dhe nuk e dinin ku po shkonin, Doruku u tha se do shkojnë në shtëpi dhe para se të dìlnin nga shtëpia, u përqafua fort me Nezirin. Ndërkohë në qèlinë e bùrgùt, Arifi i hap Jusufit temën e fëmijës tjetër të tij. Jusufi jùstifikòhet duke thënë se ajo ka qenë grua màshtrùese dhe e ka fùtur në kùrth edhe pse e ka ditur se është i martuar, por Arifi kùndërshtòn fùqìshëm dhe i thekson se ajo nuk ka qenë fare në dijeni se ai ka qenë i martuar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*