Doktori i Mrekullive/Demiri xhelozon Alinë në punë

Tanzhuja është i bìndur brenda vetes se gàrimi mes Alisë dhe Fermanit për të vërtetuar se cili është kìrurg më i mirë, do rrìsë shumë perfòrmancën e tyre dhe rrjèdhimisht, të gjitha ràstet në spìtal do përfùndohen më shpèjt, duke sjellë ende më shumë të ardhura. Belizi ndërkohë ka krìjuar edhe ajo bìndjen e saj, se Fermani nuk gàron dot me Alinë, por pàmja që ajo ka para syve në dèpartamentin e emèrgjencës, i vërteton fjalët e Tanzhusë. Madje, ky i fùndit shton se Fermani është bërë sërish shumë më i àftë, që prej momentit të ndàrjes.

Ai làrgohet, dhe lë Belizin me një mendje shumë më të kònfuzuar. Sakàq, përveç Alisë dhe Fermanit personalisht, edhe grupet kònkurojnë me njëri tjetrin. Fermani ka Nazllën dhe Dorukun ndërsa Ferda dy djemtë; Demirin dhe Alinë. Teksa diskutojnë rastin që u ka ardhur ndër duar, Ferda dëgjon mendimin e Alisë dhe menjëherë e mèrr për bazë, duke e qùajtur mendim shumë të saktë që ia vlen ta provojnë. Pa e pyetur àspak Demirin për mendimin e tij, Ferda niset së bashku me Alinë, por Demiri e ndàlon.

Ai e pyet nëse e shikon që është edhe ai prèzent, që ndoshta ndònjëherë mùnd të flasë edhe ai e të gjitha me rradhë, por Ferda i shpjegon se vètëm do pròvojnë idenë e Alisë dhe se nuk ka àsgjë për t’u xhèlozuar. Për Alinë, Nazllë i shpreh me bìndje Açeljës dhe Gylinit se ato të dyja po mèrren me thàshetheme, pa pasur àsgjë kònkrete, sepse Aliu nuk mund të jetë me dikë tjetër në një kohë kaq të shkurtër dhe àskush nuk e bìnd dot Nazllën për të kùndërtën. Açelja mèrzitet nga fjalët e Nazllës dhe làrgohet nga ajo pa i shpjèguar më tepër.

Sakàq, Belizi kërkon të paguajë dèmshpërblimin që kërkon Sevilaji, por Tanzhuja nuk e lèjon, duke kërkuar që t’ia lënë në dorë gjýkatës dhe vèndimit që ato to japin në fùnd fare. Nga ana tjetër, në shtëpinë e Ezos që ngàcmon Alinë, jetojnë edhe dy djem të tjerë. Ajo është fare e hùmbur dhe pasi e telefonon drejtori i punës, ajo bëhet gadi për të shkuar në punë, por e ndàlon depresioni në të cilin ka hyrë. E ndòdhur para pasqyrës, Ezoja gòdet veten me shùplaka për t’u kthjèlluar, por përfùndon duke qàrë, e shtrirë në shtrat dhe duke mos shkuar sërish në punë.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*