Dashuria është në ajër/ Serkani arréstóhet në festën e tij

Semihaja arrin të kuptojë se e kanë gènjýer lìdhur me Edën dhe se ajo e ka kaluar gjithë natën pranë Serkanit, prandaj, përtej kùndërshtìmeve të të gjithëve, ajo shkon në shtëpinë e Serkanit dhe e gjèn Edën aty. Nga pas, i shkon edhe hallë Ajferi, edhe Ajdana me Sejfiun, nga të cilët Serkani çùditet shumë kur ato e prezantojnë veten si nënë e bir dhe fqínj të Ajferit. Semihaja përpìqet të kërkojë llògari nga Eda që ndodhet aty, por Eda ia bën të qartë se nuk do mùndet të ndérhýjë dot. Sidoqoftë, Semihaja e bën të vetën dhe qëndron aty edhe pse nuk e ka ftuar njeri.

Pàralèlisht, në shtëpinë e Ajferit ka shkuar shèfi i madh i kuzhinës Aleksandri, i cili nuk e ka gjètur aty Ajferin, ndaj dhe e ftojnë që t’u bashkohet të gjithëve në shtëpinë e Serkanit. Teksa të gjithë janë të mblèdhur aty, Engini nuk dùron dot më dhe merr menjëherë lèjen që të martohet brenda ditës me Përëllin. Ai i shpreh gjithë entùzìasmin që ka dhe Përëlli pranon menjëherë, edhe pse dèshmìtarët e tyre janë Lejla me Erdemin. Pas gjithë cerèmònisë së tyre, të gjithë përgatiten për festën e ndèrrìmit të viteve atë natë.

Atë natë, Ballxha thùr një plàn djàllèzor. Ajo bëhet gadi, por pas pèrfùndimit të gjithçkaje, ajo e shkàtèrron vetë gjithë shtëpinë e saj dhe telefonon Serkanin duke qàrë e duke e màshtrùar se gjòja në shtëpi ka ende një hàjdùt që e ka frìkèsuar së tepërmi. Serkani pranon t’i shkojë pranë Ballxhës, por nuk bìe prè e màshtrìmit të saj. Ai vetëm i qëndron pranë për disa minuta dhe më pas e dètýron të dènòncòjë rastin në pòlìci. Gjatë kohës që ai ndodhet pranë Ballxhës, të gjithë në festë mbèsin me sy nga dera duke prìtur Serkanin.

Ai shkon, i afrohet Edës dhe i dhuron dhuratën që i ka bërë për natën e ndèrrìmit të viteve. Eda gëzohet shumë dhe shprehet se nuk ka màrrë asnjèherë dhuratë më të bukur se ajo, por gjithë gëzimit të tyre, i vjen fùndi kur në festë vjen një pàtrùllë e tërë pòlìcore, që àrrèstòn Serkanin. Ashtu siç janë të gjithë shkojnë në kòmìsàriat, ku mësojnë se ai akùzòhet për kòrrùpsìon. Semihaja merr veçmas Edën, mòhòn të ketë lìdhje me àrrèstìmin por e kèrcènòn se ajo mùnd ta lèrë njëherë e mirë në bùrg Serkanin nëse Eda nuk ndàhet prej tij, dhe gjithsesi, Eda nuk pranon të ndàhet nga ai.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*