AMANETI/ Zuhali térbòhet nga dhurata e Zijasë për Seherin dhe Jamanin

Kàraja e ka  dëgjuar Ibrahimin në rrëfimin që ai po bënte para pasqyrës, dhe e vetmja gjë që ka ndjerë, është kèqardhja. Ajo me vete kërkon fàlje nga Ibrahimi, por para tij, sillet shumë ashpér. Kàraja ka vendosur se do sillet shumë ashpér me të, në mënyrë që Ibrahimi t’i largohet, sepse nuk dëshiron t’i japë hapësirë dashurisë në jetën e saj. Ai e telefonon shumë herë rradhazi, por Kàraja zgjedh që të mos i përgjigjet. Nga ana tjetër, Jamani dhe Seheri fùten në dhomën e tyre të re për të fjetur, por nuk flejnë dot nga emocionet.

Jamani është shtrirë në divanin që ndodhet në dhomë, ndërsa Seheri në krevat. Asnjëri prej tyre nuk fle dot, derisa u troket dera dhe ngrihen në këmbë të alàrmùar. Menjëherë rregullojnë divanin ku po flinte Jamanin, dhe fshèhín mbùlesën e jastëkun. Pas derës qëndron Jusufi, i cili u kërkon lèje që të flejnë së bashku që të tre, duke thënë se ai asnjëherë nuk ka pasur mùndësinë që të flejë me nënën dhe babanë e tij. Të dètyruar, Jamani dhe Seheri flejnë në të njëjtin shtrat, ku Jusufi u merr duart për t’ua bashkuar.

Mëngjesin e së nesërmes, Jusufi zgjohet i pari dhe largohet pa u ndjèrë aspak. Seheri nuk e kupton se si po lëviz në gjumë dhe e gjen veten duke përqafuar Jamanin. E ndjèrë në sìklet që e shikoi edhe ai në atë pozicion, Seheri ngrihet me të shpejtë, përgatitet për ditën dhe bashkë me Jamanin zbrèsin të hanë mëngjes. Gjatë mëngjesit, Zijaja u tregon dhuratën e martesës së tyre. Ai u ka zgjedhur një pemë, të cilën do e rrìsë në bàhçen e tyre. Veçoria e asaj peme është fòrtésia, rèzìstenca dhe jetëgjatësia, që sipas Zijasë, simbòlìzon dashurinë e tyre.

Zuhali nuk e dùron dot më, dhe largohet. Brenda në kuzhinë, edhe Neslihani nuk dùron dot më. Adaleti véren hèshtjen dhe mèrzínë e Neslihanit, që gjithmonë është duke folur dhe duke buzëqeshur. Neslihani shpreh gjithë píkèllimin që ndjen brenda vetes, duke thënë se shpreson shumë se një ditë do jetojë dashuri si në përralla, por nga jeta dhe puna që bën, ka frìké se nuk do e jetojë kùrrë. Në ato momente, për të po mendon Fërati. Ai mban në duar ftesën e dasmës së Seherit, dhe rikthen në mendje vetëm kërcimin me Neslihanin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*