AMANETI/Selimi është vìktima rradhës e Ikbalit

Jusufi u bë vìktima e parë e plàneve dashakèqase të Ikbalit, të cilat sýnojnë vètëm martesën e Zuhalit me Jamanin, që të përfìtojë nga pasuria tij màrramendëse. Pasi Ikabli dëgjon Jamanin teksa betohet se do e gjèjë kush ia ka bërë pàdinë Jusufit dhe do màrrë hàk, ajo frìkësohet shumë. Zuhaliti tregon se i ka pàguar njerëzit me tone pàrash, por sërish nuk mùnd të jetë aq e sìgurtë, ndaj, sipas saj, duhet të sìgurojnë një ‘kùrban’ tjetër që Jamani të drejtohet në atë anë dhe të shmàngë çdo dýshim që mùnd t’i lìndë për të.

Nga ana tjetër, Kirazi ka rënë në lìgësinë e Begymit dhe naivitetin e Sulltanës. Hallë Sulltana, motra e xhaxha Osmanit, ka dëgjuar Begymin gjatë gjithë kohës teksa ajo e gènjente duke i thënë se Kirazi është màrrë në atë shtëpi vètëm për t’i shèrbyer Osmanit por ajo e ka nèglizhuar së shùmti. Për t’ia bërë dhèmbjen ende më të madhe, shtòn se Osmani mùnd të kishte shpètuar nëse Kirazi do ishte në shtëpi dhe do ia jèpte ilàçet në kohë. Si të mos mjàftojë, Begymi kalon çdo kùfi, duke e mbàjtur Kirazin fàjtore për ndàrjen e saj nga Aliu.

Ajo sàjon duke thënë se që nga dita që Kirazi ka shkuar në atë shtëpi, ajo dhe Aliu kanë filluar të kenë pròbleme. Sulltana e pòshtëron Kirazin gjatë gjithë kohës, aq sa e vëren edhe Nadirja, dhe tènton të bashkojë Begymin me Alinë. Ky i fùndit, ia bën të qàrtë hallës së tij që mes tij dhe Begymit ka mbàruar çdo gjë, për të mos pàsur më kthìm asèsi, ndaj nuk lèjon as që t’ia hàpin atë temë më. Sakàq, Ikbali shkon pranë Selimit për të vazhduar me plànin e saj. Ajo i tregon gjithçka ka ndòdhur me Jusufin dhe shton se gjoja Jamani ka dýshime mbi të.

Ikbali làrgohet duke e lënë Selimin me atë mendim dhe në mèrak për Seherin. Ai e telefonon, por Seheri që ndòdhet me Jamanin, nuk i pèrgjigjet. Pasi shkojnë në shtëpi, Ikbali sìgurohet që Jamani ta dëgjojë teksa i thotë Zuhalit se me sìguri Selimi duhet ta ketë bërë një pàdi të tillë. Jamani xhìndoset i tëri dhe hùmbet tòruan, ndërsa nipi tij në jetìmore është trèmbur aq shumë duke kaluar natën e parë jàshtë shtëpisë, saqë ka urìnuar në shtràt. Për këtë, djemtë e tjerë e përqeshin Jusufin, por Lejla dhe kùjdestarja shkojnë ta mbròjnë.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*