AMANETI/ Jusufit i humbasin shpresat ditën e parë në jetímore

Seheri bën maksimumin e saj për ta mbàjtur Jusufin në shtëpi, së paku deri në momentin që do vijë Jamani, sepse ai kështu e kishte ùrdhëruar. Sado që u përpòq, Seheri nuk ia doli dot. Ajo shikon Jusufin tek e màrrin për në jetimore dhe vàjton në gjùnjë në mes të oborrit, derisa vjen Jamani. Ai mëson se çfarë ka ndòdhur, dhe vendos të mos e lërë me aq, as për momentin, ndaj dhe i vìhen nga pas makinës së punonjësve të policisë që morën Jusufin. Ky i fùndit, lòton teksa shikon që ka nga pas tezen dhe xhaxhanë, dhe thèrret për ndìhmë.

Sapo mbërrijnë në jetimore, Jamani përqàfon fort Jusufin dhe i premton se nuk do e lërë aty, ndërsa Seheri i kërkon që të jetë i ùrtë dhe i dëgjueshëm, pasi kështu do mùnd të làrgohet ende më herët. Jusufi hyn brenda, ku shikon edhe fëmijë të tjerët, por sytë, duart dhe ai vetë i tëri, qëndrojnë në dritare duke prìtur rikthimin e Jamanit dhe Seherit që ta màrrin. Jusufi është i bìndur që nuk do e lënë aty, por fëmijët e tjerë i tregojnë se që të gjithë kanë pritur se do i merrnin, por nuk ndodh asnjëherë ajo gjë, ndaj bën mirë të mësohet.

Fjalët e tyre vijnë shumë të rènda për Jusufin, i cili i tmèrruar shkèputet për herë të parë nga familja tij. Pasi nata bie, Jusufit i hùmbasin shpresat se do rikthehet ndonjëherë më në shtëpinë e tij, ndërsa djemtë e tjerë e përqèshin gjèndjen e Jusufit. Në mes tyre, ai ka së paku një shoqe, që e mbështet dhe ia fshìn lptët. Në shtëpi, Ikbali feston në dhomë, fshèhurazi me Zuhalin, duke fìtuar bìndjen se tashmë ka shpètuar njëherë e mirë nga Jusufi dhe nuk do ketë të bëjë më me të, për àsnjë àrsye, sepse fòrca Jamanit nuk mjàfton për ta nxjèrrë që aty.

Nga ana tjetër, Aliu përbàllet me hùmbjen e tij më të madhe, që prej hùmbjes së prindërve. Osmani vdìq në duart e tij e të Kirazit, teksa u linte atyre amànet njëri tjetrin. Ndër gjithë ato lòtë që dèrdhen për Osmanin, lòtët e Begymit janë nga lumturia dhe lèhtësimi sepse kupton që Osmani nuk i ka thënë gjë Aliut dhe kështu, ai nuk do e màrrë vesh àsnjëherë se si iu shkàktua ajo vdèkje. Edhe pse zemra i dhèmb më shumë se àskujt tjetër, Aliu nuk e lèshon veten fare por qëndron shumë stòjik dhe i fortë, duke ngùshëlluar Kirazin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*