AMANETI/Jusufi thýen dritaren e jetímores

Jusufi kalon si mos më kèq në jetímore. Përvèç mùngesës së familjes së tij, ai po përbàllet me dhùnën që tregojnë Muharremi me Xhenkun, dy djemtë e prapë të jetímores. Ato e ngrèjnë nga gjumi dhe e ùrdhërojnë të thýejë xhamin e dritares me gùr. Pasi Jusufi kùndërshton, ato màrrin Lejlën pranë tyre dhe teksa ia mbajnë flokët në duar, e kèrcénojnë Jusufin se asaj do ia prèsin flokët nëse ai nuk bën siç e kanë ùrdhëruar, dhe Jusufi thýen xhamin. Pranë tyre vjen me të shpejtë kùjdestarja, por Jusufi nuk tregon përse e ka thýer.

Vètëm pasi Jusufi dhe djemtë e tjerë làrgohen, Lejla i tregon kùjdestares se si qëndron e vërteta. Nga ana tjetër, Sulltana vazhdon të mbùshet me mllèf dhe urrèjtje për Kirazin, të cilën e shikon si fàjtoren e vdèkjes së Osmanit, dhe bìndet më tepër për këtë kur ka nevojë të kòntrollojë tènsionin dhe Kirazi me kèqardhje i tregon se apàrati nuk funksionon. Atë natë, fillimisht Sulltana e akùzon Kirazin në prezencë të Alisë, por ai e mbròn. Më pas, del në bahçe me Alinë dhe përpìqet ta bìndë që të kthehet me Begymin, por Aliu ia mbýll atë derë bisede.

Kështu, ajo mèrr vèçmas Kirazin dhe i thèkson se detyra saj ka qenë të kùjdesej për Osmanin dhe tashmë që ai ka vdèkur, edhe ajo duhet të làrgohet. Pasi Kirazi bie dakord dhe shkon në dhomë të bëjë gadi plaçkat, Sulltana telefonon Begymin për t’i dhènë lajmin e madh të ikjes së saj, por Kirazi kërkon të prèsë ardhjen e Alisë për t’u përshëndetur me të.  Sakaq, Seheri vazhdon të mos i përgjigjet as telefonatave të Selimit dhe as mèsazhit të tij, në të cilin Selimi i shkruan se do e zbùlojnë bashkë kush ia ka màrrë Jusufin.

I shqètësuar, Selimi telefonon Jamanin, në të njëjtën kohë kur Jamani po e mendonte atë si opsìon se mùnd ta ketë bërë pàdinë. Nga mllèfi, Selimi i thotë se do e ndìhmojë Seherin maksimalisht për ta màrrë Jusufin nga duart e tij dhe me të mbýllur telefonatën, Jamani mèrr àrmën dhe i drejtohet lokalit të tij. Rrugës ndodhet edhe Seheri në taksi, duke shkuar tek nënë Nadirja që jeton pranë lokalit të Selimit. Ajo ndàlet në çàstin më krìtik, dhe shpèton Selimin nga duart e Jamanit, duke ia vërtetuar pafàjësinë ndërmjet mesazhit që ai i ka dërguar pak më parë në telefon.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*