AMANETI/Jamani shikon fotografinë e frìkshme

Begymi ndòdhet në kafene me Ezgin, së cilës i tregon se është e bìndur që Aliu nuk e do. Ezgi përpìqet ta bìndë për të kùndërtën, por më kot. Begymi i tregon asaj se shikimin që Aliu i jèpte vajzës me të cilën ishte atë ditë buzë detit, nuk ia ka dhënë asaj vetë àsnjëherë, që sa vite që janë bashkë. Por megjithatë, nuk pranon ta lërë me aq. Begymi vendos të përdòrë nënën e saj, për të mbàjtur Alinë, pasi që prej vitesh fejesën e mban me lètrën që e ka shkruar vetë në emër të të atit, por Aliu ende nuk e ka zbùluar atë gènjeshtër.

Aliu gjatë asaj kohe ndòdhet në kòmisariat pranë Fëratit, i cili e ka kuptuar se me Alinë nuk shkon dìçka, ndaj dhe është përpjèkur që ta bëjë të flasë, por nuk ia ka dalë dot. Aliu është làrguar nga kòmisariati për të shkuar në shtëpi, pranë Kirazit, të cilën e gjèn duke i shprèhur dashurinë një maceje që ka gjètur në oborr ràstësisht. Pa qëndruar shumë, Alinë e telefonon Begymi, duke i kërkuar të takohen teksa qàn me dènesë në telefon. Ashtu qan edhe kur takohen, dhe e gènjen duke i thënë se ka màrrë një làjm shumë të kèq mbi nënën e saj.

Sipas gènjeshtrës së rradhës, nëna Begymit është sèmurur me kàncer dhe ka shprèhur dëshirë të fùndit, që ta shikojë vajzën e saj të màrtuar. Fjalët e Begymit bien si bombë në veshin e Alisë, ndaj ai ngèlet në vend, pa pèrgjigje. Nga ana tjetër, Jamani àrrin të anùllojë një mbledhje, vetëm që të shpènzojë kohë me Jusufin dhe Seherin njëherazi. Ato luajnë në pàrk si kurrë më parë, së bashku me Jamanin. Lojërat në park dhe kèrkesat e Jusufit, e afrojnë Jamanin shumë më tepër me Seherin, derisa lòdhen dhe vendosin të ndàlojnë.

Seheri e falenderon për ditën e mrekullueshme, por Jamani nuk e prànon atë falenderim duke thënë se është i panèvojshëm. Seheri làrgohet për të blerë produktet që i duhen për të gatuar ushqimet që do dërgojë në lokalin e Selimit, ndërsa Jamani me Jusufin kthehen në shtëpi. E vètme, Seheri vëren që po e ndjèkin dhe tènton t’ia mbàthë, por nuk ia del dhe e gràbisin. Jamani mèrr telefonatën e pàpritur nga àrmiku tij i përbètuar, i cili pasi i tregon se ia ka gràbitur Seherin, i dèrgon edhe një fotografi ku ajo duket e lìdhur në një karrige.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*