AMANETI/ Jamani nuk ndjen dhèmbshùri për Seherin

Jamani lùan një ròl perfekt para shèrbìmeve sòcìale që kanë ardhur të anàlìzòjnë situatën, për të dhënë një vendim përfùndìmtar se me kë do qëndrojë Jusufi dhe nëse martesa e Jamanit me Seherin është e vèrtetë. E dètýruar, edhe Seheri lùan ròlin para tyre dhe ndonëse ato fillimisht dýshòjnë se Seheri po fshèh dìçka, sërish, ato e vlerësojnë àfèksìonin që shfaq Jamani ndaj Seherit, si dhe dèklaratën e Jusufit, i cili shpreh me shumë vèndosmëri se martesa e xhaxhait me tezen e tij e kanë bërë mëse të lumtur.

Së fundmi, ato vendosin se më e mira e mùndshme për Jusufin është që të qëndrojë në shtëpi me xhaxhanë dhe tezen e tij dhe largohen pasi u japin làjmin e mirë. Seheri shkon menjëherë në dhomën e saj, tepër e mèrzìtùr për Jamanin që vazhdon ta dètýrojë që të sillet sìkur asgjë nuk po ndòdh mes tyre. Jamani e shikon atë në dhomë duke qàrë e duke përqàfuar fotografinë e nënës së saj të ndjerë, por nuk reàgon aspak sepse nuk ndjen fàre dhèmbshùri. Madje, atë natë, Jamani arrin të rèfùzojë edhe nipin e tij Jusufin.

Jusufi u shkon pranë me lòt në sy duke u thënë se ka parë një màkth në ëndërr dhe do donte të flinte në mèsin e tyre, por Jamani jùstìfìkohet se ka shumë punë dhe i lè ato të dy të vetëm.  Atë natë, së paku Neslihani arrin të dalë nga bùrgù. Bora, djaloshi i pàsur që ka vènë bàst mbì të, shkon në kòmìsàriat bashkë me vajzën që ka hèdhùr shpìfje për Neslihanin, të cilën e dètýron të tèrhèqë pàdìnë. Para syve të Neslihanit, Bora del një hèro i vèrtètë, gjë që e mèrzìt shumë Fëratin, por gjë që edhe ndìkòn tek Neslihani.

Në shtëpi, ajo mendon vazhdimisht për fjalët e Borës, derisa pranë i shkon Adaleti e cila tèntòn ta afrojë sërish Neslihanin pranë vetes por Neslihani nuk pranon. Ajo shpreh gjithë zèmèrìmin dhe lèndìmìn nga tezja saj që arriti ta pyeste nëse e ka bërë vjèdhjèn me të vèrtetë apo jo. Të nesërmen në mëngjes, Fërati merr sùgjerim nga Aliu që të ftojë Neslihanin për një kafe me jùstìfìkimin se do e falenderojë për kèkun që u ka sjellur ditë më parë. Bìseda mes tyre ndèrprèhet në mënyrë të trìshtè sepse Ibrahimi dòrëzòn dòsjèt e ngèlura përgjýsmë dhe largohet njëherë e mirë nga puna.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*