AMANETI/Jamani anùllon mbledhjen për Seherin

Jamani shoqëron Seherin dhe Jusufin në park, ku shikon Seherin që pa hùmbur àsnjë minutë, fillon të bëjë çdo gjë për lumturinë e Jusufit. Atë e telefonon Nedimi, për t’i kujtuar mblèdhjen e rradhës që kanë, por Jamani vendos të thýejë rrègullat e tij. Ai e anùllon mblèdhjen e asaj dite, duke lënë një tjetër ditë takimi për ta kryer atë mblèdhje. Kështu, vazhdon të luajë me Jusufin, i cili bëhet shkàk për ta afruar edhe me Seherin, duke i qëndruar asaj më pranë se kùrrë ndonjëherë më parë, derisa kupton që po e hùmbet veten.

Koha në park kalon shumë bukur jo vetëm për Jusufin por edhe për tezen dhe xhaxhanë e tij. Pasi kalojnë një kohë të konsiderueshme, ato vendosin të rikthehen në shtëpi, por Seheri shkèputet, për të blerë produktet e duhura ushqimore që të fillojë menjëherë punën. Rrugës për në market, Seheri vëren që nga pas po e ndjèk një makinë e panjòhur. Në çast, ajo lìdh çdo situatë që prej ngjàrjes së çùditshme në vàrreza me Jusufin, dhe kupton që po e ndjèkin për arsye të qarta dhe të frìkshme, ndaj fillon të vrapojë.

Vrapimi saj fillon shumë vonë dhe atë arrijnë ta kàpin. Gjatë asaj kohe, Jamani dhe Jusufi kanë shkuar në shtëpi. Jamani ka dhènë udhèzimet e duhura që në kuzhinë të mos mùngojë gjë për Seherin, por nuk u ka treguar se për kë i do. Kjo tèrheq shumë vëmendjen e Ikbalit e cila ende nuk kupton se çfarë po ndodh. Ndërsa lart, në zyrën e Jamanit duket sikur bìe bòmba kur vjen telefonata nga àrmiku tij i përbètuar, i cili jo vetëm i tregon se ia ka rrèmbyer Seherin, por i dërgon edhe një foto të saj, të lìdhur, duke i kërkuar të përshëndetet.

Sakàq, Begymi është bìndur që Aliu nuk e do më, por nuk pranon që ta hùmbasë për fare, prandaj dhe vendos të bëjë një tjetër plàn, pas plànit me lètrën që gjòja ka shkruar babai saj për të qenë ajo me Alinë. Kësaj rradhe, Begymi do përdor nënën e saj. Duke qàrë me dènesë në telefon, Begymi telefonon Alinë për t’u takuar menjëherë. Aliu në ato momente ndodhet me Kirazin, por pranon të làrgohet për ta takuar Begymin. Me lòtët e rrèmë në sy, Begymi i thotë se nëna saj është sèmurur me kàncer dhe dëshira fùndit është ta shikojë vajzën të martuar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*