AMANETI/Jamani krijon dýshimet e para për Selimin

Begymi kalon shumë kohë vétëm për vétëm me hallën e Alisë, Sulltanën, të cilën e mendon si rrugën e vétme të ngélur për t’u bàshkuar sërish me Alinë. Sulltana fillon të krìjojë shumë mllèf të pamèrituar për Kirazin, por ende më shumë krìjon pasi Begymi shpìf duke thënë se Aliu e ka màrrë atë në shtëpi vètëm që të kùjdesej për të ndjèrin xhaxha Osman por Kirazi nuk u kùjdes àsnjëherë dhe po të kishte qenë Kirazi në shtëpi për t’i dhènë ilàçet kur ai është sèmurur, atëherë ndoshta Osmani do kishte pàsur një mùndësi për të shpètuar.

Përvéçse si fàjtore të vdèkjes së Osmanit, Begymi e mban Kirazin edhe si fàjtoren e ndàrjes së Alisë nga ajo, duke thënë se që prej ditës kur Kirazi është zhvèndosur në atë shtëpi, Aliu është bërë i ftòhtë ndaj Begymit. Edhe Nadirja àrrin ta vèrejë sjelljen e Sulltanës ndaj Kirazit, si dhe kòlegët e Alisë vërejnë shtìrjen e Begymit në cèremoninë mòrtale të Osmanit. Nga ana tjetër, Ikbali tmèrrohet kur dëgjon Jamanin tek thotë me bìndje se do e gjèjë kush e ka bërë pàdinë ndaj Jusufit dhe do e bëjë ta pàguajë shumë shtrènjtë.

Kështu, për të shpètuar veten, Ikbali mendon si zgjìdhje që të gjèjë një tjetër person që të krijojë dýshime në kokën e Jamanit dhe situata të màrrë për kèq, aq sa ajo të làrgojë çdo mùndësi që ndonjëherë Jamani ta zbùlojë se ka qenë ajo. Për këtë, shkon në lokalin e Selimit dhe e lë atë gojëhapur teksa i tregon çfarë ka ndòdhur me Jusufin, e shqètëson shumë për gjèndjen e Seherit dhe i thotë se dýshimet e Jamanit, janë mbi të. Edhe pse kjo është një sàjesë, Selimi nuk e di dhe menjëherë telefonon Seherin.

Kjo e fùndit ndòdhet me Jamanin në atë moment dhe nuk përgjigjet. Me të shkuar në shtëpi, Jamani dëgjon Ikbalin e cila ngrè zërin teksa i thotë Zuhalit se me shumë mùndësi mùnd të jetë Selimi ai që e ka bërë pàdinë. Në mendjen e Jamanit mblìdhen të gjitha còpëzat e tjera dhe menjëherë dýshon për Selimin. Ndërsa Jusufi vàzhdon të jetë ende në jètimore, çdo moment e më kèq. Nga frìka e natës së parë të kaluar jashtë shtëpisë së tij, Jusufi urìnon në shtràt. Në mëngjes, Xhenku dhe Muharremi e përqèshin derisa vijnë Lejla me kùjdestaren dhe i làrgojnë ato të dy.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*