AMANETI/ Jamani jep një ùrdhèr të ri për Seherin

Seheri tènton të màrrë përgjigje nga Xhengeri, lìdhùr me Jamanin, sepse ai e ka shtýrë për t’i besuar e për t’u martuar me të, por Xhengeri kokëùlur thotë se nuk ka përgjigje, por e fton që t’i besojë kohës sepse do ia japë përgjigjen koha. Seheri nuk dùron më, por shkon pranë nënë Nadires, e cila në ato momente ndodhet në shtëpinë e Aliut. Seheri nuk e vèren fàre gjatë gjithë rrugës Jamanin që po e pèrndjèk, ndërsa vetë fùtet që të flasë me Nadiren, veçmas në dhomën e Kirazit, ku mes lòtësh i rrèfen sjelljen e Jamanit dhe fjalët që ai i ka thënë mbi veten, se e ka màshtrùar për t’u martuar.

Nadirja e dëgjon deri në fund, por nuk i beson atyre fjalëve. Ajo e ngùshèllon Seherin, si dhe i betohet se ato fjalë të Jamanit nuk janë të vèrteta, pasi ajo është e bìndùr se martesa tyre ka qenë e vèrtetë, sado që asnjëri nuk e ka pranuar. Seheri largohet që aty, dhe vijon të mos e vèrejë se Jamani po e pèrndjèk nga pas. Ajo ùlet në një nga stolat e parkut, ku lòtët nuk i ndàlòjnët teksa në mendje sjell kujtimet e ëmbla me Jamanin. Ky i fundit e shikon Seherin nga larg, derisa shikon që asaj i afrohet Selimi dhe menjëherë ai largohet.

Jamani nuk e shikon sjelljen e Seherit ndaj Selimit të cilit me àshpèrsi i kërkon të mòs i dàlë më kùrrë përpara. Ajo shkon në shtëpi, ku i del para Jamani, tepër i mllèfòsur. Ai ia ndàlòn Seherit të dàlë më nga shtëpia, pa i treguar atij se ku do shkojë dhe pa i kërkuar lèje. Pàralèlisht, në shtëpinë e tyre, edhe punonjësit janë të tènsìonùar e të mèrzìtùr. Xhengeri gjen Adaletin të vetme duke qàrë për Neslihanin dhe frìkèn e rrugës që do màrrë ajo, teksa kërkon me ngùlm që të bëjë dìçka tjetër në mënyrë që të mos punojë gjithë jetën si shèrbètòre.

Ajo tregon se është mùndùar shumë t’i bëhet edhe nënë edhe baba, edhe pse babanë Neslihani e ka gjàllë, jo të vdèkùr siç ajo dhe të gjithë e dinë. Xhengeri shòkòhet i tëri, ndërsa Adaleti vìjon të tregojë se si ai ia ka mbàthùr që kur Neslihani ishte një fòshnjè e porsalìndur. Gjatë asaj kohe, për Neslihanin vìjojnë të thùren plane djàllèzòre, mes Borës dhe vajzës që bëri pàdìnë kùndrèjt Neslihanit në pòlìcì. Ajo është shoqja e fëmijërisë së Borës dhe e ndìhmon shokun e saj në çdo hap, edhe teksa ai i shkruan Neslihanit mèsazhe romantike, që ndìkòjnë shumë tek ajo.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*