AMANETI/ Jamani dhe Seheri marrin përfùndìmisht kùjdestàrinë e Jusufit

Jamani dhe Seheri qëndrojnë para pùnonjësve të shèrbìmeve sòcìale, të cilët dëgjojnë me vëmendje gjithë dèklaratën e Jusufit, ku ai shpreh gjithë lumturinë nga bashkimi dhe martesa e xhaxhait me tezen e tij. Ato bìnden jo vetëm nga dèklarata e Jusufit por edhe sjellja e Jamanit ndaj Seherit. Pasi anàlìzòjnë gjithë situatën, zonjat në fjalë japin làjmin e mirë se janë të bìndura se vendi më i mirë për Jusufin që të rritet në qetësi, është në shtëpinë e Jamanit, pranë tij dhe Seherit, prandaj i japin kùjdestàrinë të dyve, njëherë e mirë.

Ndërkohë, punonjësja e shtëpisë së tyre Neslihani, arrin të dalë nga bùrgù vetëm fàlë Borës. Bora, djaloshi i pàsur, shkon në kòmìsàriat bashkë me vajzën që ka hèdhùr shpìfje mbi Neslihanin dhe ajo tèrhèq pàdìnë që kishte bërë ndaj Neslihanit. Fërati ndìhet kèq që Neslihani po shpèton nga hèròìzmi i një tjetër mashkulli. Edhe pse Neslihani lìròhet dhe shkon në shtëpi, ajo vazhdon të qàjë. Lèndìmi i Neslihanit nuk është vetëm nga bùrgù, por edhe nga dýshìmi i tezes së saj Adaletit, e cila përpiqet t’i afrohet.

Sado që Adaleti përpiqet t’i afrohet dhe t’a fàlë veten, Neslihani nuk e fàl dòt atë. Në shtëpi, Neslihani arrin të mendojë vetëm për Borën, që tashmë e shikon si hèròìn e jetës së saj. Mbrëmjen e asaj nate, Seheri shkon të flejë e vetme në dhomën e saj, ku përqàfon fotografinë e nënës së saj të ndjerë, duke lòtùar. Jamani e shikon, por nuk ndìkòhet aspak. Ai nuk ndìkòhet as kur Jusufi u shkon duke qàrë e duke u treguar se ka parë një màkth, prandaj do donte të flinte me ato të dy. Pavàrësìsht lòtëve të Jusufit, Jamani nuk pranon.

Ai jùstifìkohet se ka shumë punë atë natë dhe largohet nga dhoma, duke i lènë ato të dy të vetëm. Sakaq, mëngjesin e të nesërmes, në kòmìsàriat, Ibrahimi dòrëzòn para Aliut gjithë dòsjèt e mbètùra përgjýsmë, dhe jep njëherë e mirë dòrëhèqjen, duke parë në sy Kàranë,e  cila me sy i pèrgjèròhet që ai të qëndrojë. Pas largimit të Ibrahimit, Aliu shkon pranë Fëratit, duke i sugjeruar që të mos qëndrojë në hèshtje ndaj ndjenjave të tij për Neslihanin, prandaj i sùgjeron që ta ftojë atë për një kafe, me jùstifìkìmin se po e falenderon për kekun që u ka sjellur në punë ditë më parë.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*