AMANETI/Ikbali mëson të vërtetën e Seherit me Jamanin

Rikthimi i Seherit në shtëpinë e Jamanit, e shqétëson së tepërmi Ikbalin. Gjithashtu, lévizjet e saj të ngàdalta, e folura e ngàdaltë dhe zbéhja në fytyrë e bëjnë që të jetë shumë më dýshuese. Ndërmjet personave të saj të ínfíltruar në ekipin e Jamanit, ajo mëson mbi plàgòsjen e Seherit duke mbròjtur Jamanin. Këtë, e pàndeh tërësisht një lojë të mirëmenduar nga ana saj, në mënyrë që të fitojë ende më shumë ‘pikë’ duke bërë si shpétimtarja e jetës së Jamanit. Këto i dískuton me Zuhalin por kjo e fùndit qëndron vétëm në telefon.

Ikbali névríkoset ende më tepër nga indíférentizmi i Zuhalit, por nuk mùnd ta japë veten, që Zuhali të mos dýshojë se zhdùkja e Mertit ka të bëjë me të. Gjatë gjithë kohës, Zuhali ténton të lídhet me Mertin por nuk arrin të marrë as edhe një shénjë jete nga ai. Për ta arritur këtë, shpreson të mësojë ndonjë të re nga shoqëria e përbashkët që ka me Mertin, por ende asgjë. Jamani ndërkohë ka ardhur në shtëpi, duke iu dréjtuar menjëherë dhomës së Seherit, për t’i dhénë ilàçet e névojshme. Seherin e gjén në gjumë, por të djérsítur nga témpératura.

Ai i afrohet vetë pranë, i fshín djérsët por sapo Seheri zgjohet, ai fshéh letrën dhe hédh një hap më mbràpa. Seheri i kërkon të shkojë pranë Jusufit sepse ai është mérzítur duke menduar se xhaxhai tij është névríkosur me të. Pak më vonë, teksa të gjithë po drekojnë në sofër, Seheri kalon për të drekuar në kuzhinë, por e ndàlon Jamani. Duke i kërkuar Adaletit të shtòjë një pjatë më tepër, ai u lë të gjithëve të dinë se që nga ai moment, Seheri do ùlet gjithmonë në sofër me ta. Nga ana tjetër, ndodhet Kirazi me xhaxha Osmanin.

Ajo është e véndosur që të làrgohet për fare nga shtëpia tij sepse nuk mùnd ta vérë në pozitë para nipit të tij, Alisë. Edhe pse Osmani kùndërshtòn, Kirazi sërish làrgohet. Në përshëndetjen me të, ajo véren një shtréngím dore që Osmani bën në gjòksin e tij. Pasi është làrguar që aty, ajo rikthen në mendje pàmjen e kutisë së ilàçéve dhe kupton që Osmani ka bërë gàbímin fàtal duke pírë më shumë ilàçe zemre brenda një dite. Ajo nxíton me të shpejtë për në shtëpinë e tij, dhe për fat, Osmani mbërrin deri tek dera dhe e hap para se të hùmbasë ndjénjat.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*