Aktori i njohur i telenovelave meksikane vdés nga Covid-19

Aktori meksikan Raymundo Capetillo ka vdékur në moshën 76 vjeçare, sipas një njoftimi të bërë nga “Extensión Cultural INBAL”, një profil në Twitter i qeverisë meksikane.

“Ndjéjmë shumë kéqardhje për vdékjen e aktorit Raymundo Capetillo. Përveç karrierës së tij në film, teatër dhe televizion, ai ishte një promovues i përkushtuar i leximit në të gjithë vendin,” deklaroi Extensión Kulturore INBAL. 

Sipas deklaratave të fundit të bëra për shtypin nga Tanya Roberta, mbesa e aktorit, Capetillo u shtrùa në spítal në Meksikë me komplíkíme nga COVID-19.

Shoqata Kombëtare e Aktorëve të Meksikës (ANDA) postoi gjithashtu një mesazh ngushéllimi për familjen dhe miqtë e aktorit.

Capetillo lindi në Shtator 1943 në Mexico City, ku filloi të aktrojë në fund të viteve 1960. Ai ka punuar në televizion, film dhe teatër.

Disa nga shfaqjet më të famshme të tij ishin “Los Perros de Dios” në 1974 dhe “Santo en Anonymous Mortal” në 1975. Aktori do të mbahet mend edhe për rolet në serialet më të njohura si “Muchacha Italiana Viene a Casarse”, “Rosa Salvaje” dhe “Cadenas de Amargura”.

Sipas kolegut të tij Ella Laboriel, aktori u shtrùra në spítal që nga 5 korriku për shkàk të COVID-19.

Por, familja e aktorit 76-vjeçar nuk ka zbuluar asnjë informacion në lídhje me vdékjen e tij apo nëse vùante nga ndonjë sémùndje e mëparshme.  

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*